Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou

Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou
, , aktualita
Pro boj s chudobou je důležité mít správná data o tom, kde se nejvíce postižené oblasti nachází. Jak ale tento průzkum provést levně a efektivně? Tato metoda kombinuje satelitní snímky a umělou inteligenci.reklama
Na světě není málo lidí, kteří se musí potýkat s velkou chudobou. Jsou to lidé, kterým musí na pokrytí všech nákladů stačit méně než 2 dolary (přibližně 48 korun) za den. Organizace, jako je například OSN, se snaží s chudobou v postižených oblastech bojovat, jenže to není tak snadné, jak se zdá. V první řadě chybí dostatek potřebných dat a informací. Některé země totiž daná data vůbec nemají a neshromažďují je, jiné mají jen střípky informací. Bohužel to jsou často ty země, v nichž je chudoba zejména v některých oblastech velkým problémem.

Aby se tedy dalo s chudobou efektivně bojovat, je třeba data nějakým způsobem nashromáždit a mít o oblastech potýkajících se s chudobou podrobné informace. Způsoby, jako je průzkum domácností, v chudých zemích nefungují dobře. A to zejména kvůli nákladům, které jsou pro chudé národy vysoké, nemluvě pak o tom, že data je třeba sbírat mnohdy i z nebezpečných a hodně vzdálených oblastí. Na získávání těchto dat byla proto týmem ze Stanfordovy univerzity představena metoda, která využívá satelitní snímky - a to kombinaci nočních snímků i záběrů pořízených za dne. To by však nemohlo fungovat jen tak, a proto na pomoc přichází umělá inteligence, která informace zpracovává.

Tato AI dokáže díky snímkům odhadnout, které oblasti jsou postiženy největší chudobou. Algoritmy strojového učení používají satelitní snímky ve vysokém rozlišení. Z nočních snímků se pozná, jak moc je tato oblast osvětlena a podle toho také to, jak moc je bohatá. Jenže například v Africe žijí lidé bez elektřiny, i když nejsou ve stavu největší chudoby, ale jen hospodaří v nuznějších podmínkách. Proto by noční snímky Země nemohly být používány jen samy o sobě a na pomoc přichází denní satelitní snímky. Umělá inteligence se na nich učí rozpoznávat nejrůznější záchytné body, které svědčí o vyspělosti osídlené oblasti. Mezi ně patří například cesty, zemědělská půda a vodní nádrže. AI tak například určuje, jak moc jsou cesty zpevněné a z jakého materiálu jsou vyrobeny střechy obydlí.

Tento průzkum proběhl v pěti afrických státech, mezi které patří Uganda, Nigérie, Tanzanie, Malawi a Rwanda. A díky snadné dostupnosti satelitních snímků není problém tento průzkum rozšířit i ve větším měřítku a data také pravidelně aktualizovat. Tyto informace pak pomohou nejrůznějším organizacím podporovat přímo nejvíce chudobou postižené oblasti. Vedoucí výzkumného týmu Neal Jean věří, že v konečném důsledku by tak tato metoda měla pomoct zvednout životní úroveň miliónům lidí.

Zdroje: IFLScience, engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  2 komentáře
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů