www.svethardware.cz
>
>

SCiO: kapesní molekulární analyzátor přijde na jaře

SCiO: kapesní molekulární analyzátor přijde na jaře
, , aktualita
Už dříve v tomto roce byl na Kickstarteru velmi úspěšně financován projekt SCiO. Ten přinese na trh malé kapesní zařízení, které můžeme označit za molekulární senzor či analyzátor. Sloužit bude ke skenování objektů a určování jejich vlastností.reklama
Dle popisu tvůrce SCiO, izraelské společnosti Consumer Physics, je tedy toto zařízení první kapesní molekulární senzor, který umožní skenovat fyzické objekty a poskytovat o nich různé informace, a to prostřednictvím chytrého telefonu. S využitím SCiO tak budeme moci skenovat jídlo, léky a rostliny, to tedy pro začátek. Postupem času bude toto zařízení schopno poskytovat informace o téměř jakémkoliv materiálu, přičemž softwarová výbava zajistí také možnost sdílet naskenované informace s ostatními uživateli.

Samotné zařízení vypadá jako prostá hliníková klíčenka vybavená konektorem micro USB a malým tlačítkem, takže použití bude evidentně velmi jednoduché. Ostatně pracovat asi budeme spíše s telefonem, na němž se zobrazí zjištěné informace. Na stránkách výrobce si už můžete předobjednat svůj senzor, a to za cenu 249 USD, které tedy zaplatíte až poté, co bude produkt odeslán, a to bude nejdříve na jaře příštího roku.

SCiO je založen na již známém principu infračervené spektroskopie, konkrétně tedy NIR (Near Infra-Red) spektroskopie využívané v laboratořích a továrnách. Vůbec poprvé se ale taková technologie má uplatnit u takto malého zařízení. Consumer Physics k tomu využili technologie původně určené pro kamery mobilních telefonů a v průběhu třech let se jim povedlo výsledné zařízení výrazně zmenšit, jak ukazuje následující fotografie prototypů.

Metoda NIR spektroskopie využívá fakt, že každý typ molekuly vibruje svým vlastním způsobem, což po reakci se světlem vytváří vždy unikátní optickou stopu. SCiO si tak vystačí se zdrojem světla, který osvítí vzorek a svým spektrometrem pak analyzuje odražené světlo. Následně se provede analýza spektra, které nese všechny potřebné informace, ovšem pro srovnání je třeba využít rozsáhlou databázi, která bude uložena v cloudu. SCiO tedy využije telefon i jako komunikační zařízení, které odešle naskenované informace cloudové službě k analýze a ta během okamžiku vrátí výsledek.

Co se týče technických podrobností o samotném zařízení, to bude spolupracovat s telefony iPhone s iOS5 a novějším, iPady alespoň 3. generace a zařízeními s Androidem (4.3 nebo novější). Rozhraní micro USB je využito pouze k dobíjení baterie, která má vydržet cca týden použití, což samozřejmě bude záviset na četnosti využití a k telefonu se připojí pomocí jistého bezdrátového zařízení, což bude s nejvyšší pravděpodobností Bluetooth. Na měření postačí jedna až dvě sekundy ze vzdálenosti maximálně dvou centimetrů. Rozměry koncového produktu jsou 73 x 25 x 16,5 mm a hmotnost 20 gramů.

Důležitou vlastností SCiO je schopnost se učit a přidávat do společné databáze stále více informací, které mohou být spojeny třeba s informací o prodejně, kde jsme provedli sken. Z toho mohou vzniknout velmi zajímavé statistiky o tom, kdo nabízí opravdu čerstvé zboží a ostatně sám uživatel bude moci snadno získat informaci o kvalitě nabízeného zboží.

Co konkrétního tedy můžeme zjistit? Například to budou nutriční informace o potravinách, dále můžeme zjistit, jak zralé je třeba avokádo, a to i přes jeho slupku. Zajímat nás může také kvalita oleje, stav našich domácích květin, složení půdy či hydroponických roztoků nebo množství účinné látky v léku. Schopnosti SCiO se ale budou dále rozšiřovat, takže je pouze otázkou softwaru, aby senzor mohl zjistit kvalitu kosmetiky, textilu, materiálu šperků, kůže, složení gumy, plastů, apod. Dokonce bychom měli být schopni zjistit i to, zda se náš domácí chlupáč má dobře a nic mu nechybí.

Zdroj: Consumer Physics
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře