www.svethardware.cz
>
>
>

Seagate: rok 2016 bude rokem zetabajtu

Seagate: rok 2016 bude rokem zetabajtu
, , aktualita
Společnost Seagate zveřejnila infografiku firmy XO Communications, která odhaduje složení dat, jež budou v roce 2016 k dispozici na Internetu. Z toho vyplývá, že tento rok jejich objem dosáhne jednoho zetabajtu.reklama
Infografika firmy XO Communications ukazuje, že do jednoho zetabajtu by mohlo schovat 323 billionů kopií knihy Vojna a mír nebo 2 miliardy let dlouhá hudební nahrávka. Naštěstí to už není přepočítáváno na oblíbenou jednotku fotbalových hřišť, a tak se raději podívejme na prostou řeč čísel. Dnes má řada uživatelů ve svých počítačích k dispozici disky s kapacitou v řádu terabajtů (TB). Následují petabajty (PB), do nichž se vejde 1024 TB. Za petabajty jsou exabajty (EB) a až za nimi zetabajty (ZB), čili jeden zetabajt je miliarda terabajtů (1021 bajtů).

Nicméně to jsou pouze data, která budou k dispozici na síti a do nich se samozřejmě nepočítají osobní nebo firemní datové archivy. Pokud by se počítaly, tak dle odhadů bylo na různých paměťových zařízení na světě již v roce 2013 uloženo na 4,4 ZB dat.

Seagate předpokládá, že trh s úložnými zařízeními dále značně poroste, a to o 44 procent v nejbližší době. To by mělo zajistit, aby v roce 2020 bylo po celém světě uloženo již 447 ZB dat, čili jsme na dobré cestě k dalšímu milníku, jímž je jotabajt (YB), což je pochopitelně 1024 zetabajtů.

Zajímavé je i rozdělení dat na internetu dle jejich typu. Zcela nepřekvapivě vede video, ať už jde o video na přání, videokomunikace nebo jiné formy. Webová data jsou s odstupem na druhém místě a nakonec máme sdílená data jiného typu.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek