www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate začal dodávat první 8TB disky

Seagate začal dodávat první 8TB disky
, , aktualita
Pevné disky mají nad SSD stále navrch s ohledem na kapacitu a s ní spojenou cenu a nyní společnost Seagate učinila další krok vpřed, neboť uvádí na trh první 8TB pevné disky. První již jsou na cestě k zákazníkům.reklama
Dnes si můžeme jako běžní zákazníci v obchodech koupit maximálně 6TB pevný disk formátu 3,5", což nás vyjde na nějakých 6400 Kč s daní. To je celkem dobrá cena, když si uvědomíme, že 3TB disky vyjdou na cenu mírně pod 3000 Kč a 2TB zase mírně nad 2000 Kč. U několikaterabajtových disků se tak dnes platí přibližně 1000 Kč za TB, a je tedy otázkou, zda budou v tomto duchu oceněny i nové 8TB modely Seagate, až tedy přijdou na trh. V této době jsou zatím distribuovány vybraným partnerům firmy Seagate a dostupnost v maloobchodech můžeme očekávat v příštím kvartále, tedy někdy mezi říjnem a koncem roku.

Firma Seagate zatím o svých novinkách odmítla poskytnout bližší informace, takže se nedozvíme žádné technické podrobnosti, ale ani modelové označení. Lze předpokládat, že první 8TB modely budou patřit do podnikové série Seagate Enterprise a možná byla použita technologie SMR - Shingled Magnetic Recording, ale to jsou jen dohady. Seagate ve skutečnosti mlčí i o tom, zda SMR používá u svých 6TB modelů, které jsou již dávno na trhu, nebo používá ještě starou PMR (Perpendicular Magnetic Recording).

O čem tedy Seagate v tiskovce mluví? Krom očividných záležitostí ohledně snížení provozních nákladů díky vyšší datové hustotě bylo zmíněno pouze to, že nové disky využívají rozhraní SATA 6 Gbps. Další zprávy ale mluví o tom, že se chystají i 10TB pevné disky Seagate, o čemž se firma zmínila již v březnu, kdy naznačila, že do jednoho roku začne prodávat 8TB a 10TB disky. Pokud je tedy vezmeme za slovo, pak by 10TB disky měly dorazit do sedmi měsíců. Co se týče technologií, krom SMR je ve hře ještě dlouho očekávaná HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) využívající laser zahřívající místo zápisu, díky čemuž se může dosáhnout velmi vysoké datové hustoty, a to i několik set gigabitů na čtverečný palec. Seagate ale zatím mlčí a slíbil, že podrobnosti o svých 8TB discích zveřejní za několik týdnů.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře