www.svethardware.cz
>
>

Severní Americe došly IPv4 adresy

Severní Americe došly IPv4 adresy
, , aktualita
I když mohou existovat více než 4 miliardy IP adres typu IPv4, je to zoufale málo a Severní Amerika je dalším kontinentem, jemuž došly IPv4 adresy. Tentokrát je to pro americký kontinent doopravdy, došly totiž i adresy regionálnímu poskytovateli.reklama
IPv4 adresy jsou schopny nabývat 4 miliard různých hodnot, ale jak se už pár let zdá, je to velmi málo a poslední volné adresy docházejí. Už v únoru 2011 ohlásila IANA (Internet Assigned Numbers Authority), která rozděluje IP adresy celosvětově, poslední rozdaný volný blok. Tyto volné bloky si rozdělily regionální poskytovatelé adres, jenže už i ti by potřebovali další bloky. A takové neexistují. Pro severoamerický kontinent pak nyní nastal konec. V tomto týdnu došel poslední blok severoamerickému poskytovateli adres ARIN (American Registry for Internet Numbers). Severní Amerika (USA, Kanada a část Karibiku) jsou tak již bez dalších volných možností IPv4 adresování. Zůstaly už jen nějaké adresy pro specifické účely, které nejsou volně přístupné. Největší volnou zásobu má Afrika, které zbývá 2,3 milionu kusů.


Síťový UTP kabel


Zájemci o IPv4 adresu tak nyní musí už jen čekat, pokud se náhodou nějaká IP adresa neuvolní (nebo ji od někoho nekoupí), případně budou muset přejít na novou verzi IPv6. Tento standard nabídne 3,4*10^38 adres (číslo 34 následované dalšími 37 nulami). Systémy IPv4 a IPv6 ale nejsou plně kompatibilní, a tak podpora IPv6 stále není plně rozšířená. Přitom vznik se datuje už k roku 1999.

Celosvětově jej používá jen cca 7 % zařízení (podle statistik Googlu a přístupu na jeho portál), přičemž USA jsou v přijímání IPv6 jedni z nejlepších. U nich je s novým standardem kompatibilních 21,4 % zařízení. Lépe je na tom Švýcarsko s 22,8 % a Belgie s 35,9 %. Česká republika nicméně patří také k nadprůměrným zemím s 8,4 %, čímž překonáváme např. Francii (5,6 %), Japonsko (8,2 %) nebo Velkou Británii (2,6 %). Slovensko paběrkuje s pouhými 0,2 %. Na druhou stranu v Evropě nás překonává např. Estonsko (9,4 %), Portugalsko (16,2 %) a Řecko (12,5 %).

Zdroj: bbc.com, wired.com, arstechnica.com
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik