www.svethardware.cz
>
>
>
>

Severokorejský Red Star OS 3 pod lupou

Severokorejský Red Star OS 3 pod lupou
, , aktualita
Dvojice německých pracovníků z IT bezpečnostní firmy ERNW se podívala na operační systém, který si pro své účely vytvořila Severní Korea. Jedná se o Red Star OS ve verzi 3, který je založen na linuxovém systému Fedora.reklama
Severokorejský Red Star OS 3 je tedy upravená linuxová Fedora, která je vybavena uživatelským grafickým prostředím, při jehož tvorbě se autoři inspirovali zase u Mac OS X. Jde ale také o systém, který je značně uzavřený a který veškerá uživatelská data opatří "vodoznakem", aby byl zpětně dohledatelný jejich původ.

Na Red Star OS 3 se podívali Florian Grunow a Niklaus Schiess, kteří následně prezentovali zjištěné informace na Chaos Communication Congress v Hamburgu, kde se setkávají hackeři v pravém slova smyslu a lidé zajímající se o oblast IT zabezpečení.

Systém tedy staví na Fedoře, ale obsahuje řadu přidaných funkcí a dle Pchjongjangu má nabídnout "využití výhod počítačů a internetu při zachování úzkého spojení s ideologií a kulturou". Dle Grunowa tak Red Star zcela jistě narušuje soukromí svého uživatele a nejde o průhledný systém. Uživatel tak neví, co tento systém všechno dělá a jaká data o něm shromažďuje a kam je posílá. Navíc také upravuje i data, na něž jsme ani nesáhli, tedy jsme je neotevřeli v nějaké aplikaci. Stačí třeba připojit USB flash disk a systém si projde veškeré soubory a může je opatřit elektronickým vodoznakem. V Severní Koreji se totiž data šíří především na různých nosičích, takže takové označování dat přímo na nich je logicky vhodným prorežimním nástrojem.


Další specifikum tohoto systému je to, jak je zabezpečen proti změnám různých nastaveních. Vybaven je vlastním šifrováním systémových dat a pokud se uživatel bude snažit změnit nastavení třeba firewallu nebo antivirové ochrany, systém ukáže chybovou hlášku, nebo se rovnou restartuje.


Pokud se chcete dozvědět o tomto operačním systému více, podívejte se na přiložená videa. V popisu první části na YouTube najdete také odkaz na stáhnutí ISO systému Red Star OS 3 a také anglický návod na získání rootovských práv.

Zdroj: Hexus.net

Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek