www.svethardware.cz
>
>
>

Signál zachycený ruským SETI pochází nejspíše ze Země

Signál zachycený ruským SETI pochází nejspíše ze Země
, , aktualita
Nedávno jsme se věnovali slibnému signálu zachycenému ruským programem SETI, který měl zdánlivě i velice zajímavý zdroj, a sice hvězdu podobnou našemu Slunci, kolem níž obíhá přinejmenším jedna planeta. Nyní je už takřka jisté, že o nic zajímavého nejde.reklama
Signál zachytil ruský teleskop RATAN-600, a to zdánlivě od hvězdy HD 164595, která má velice podobné proporce jako Slunce. Je to stejný typ G2V se srovnatelným stářím, velikostí a teplotou na povrchu. Nachází se 94 světelných let daleko v souhvězdí Herkula a má u sebe přinejmenším jednu planetu o velikosti Neptunu, která však obíhá příliš blízko, však jeden rok na ní trvá jen našich 40 dní.

Šlo o signál na frekvenci 11 GHz (vlnová délka 2,7 cm), což je z oblasti mikrovln a astronomové uvádí, že neznají ve vesmíru nic přirozeného, co by jej mohlo tvořit. I proto se ihned objevily skeptické názory, dle nichž je logickým vysvětlením to, že signál má původ na Zemi a jde pouze o jeho odraz. Toto vysvětlení bylo ostatně také nejpravděpodobnější a nyní už o tom mluví i samotní rusové, kteří signál původně zachytili a šlo nejspíše o elektromagnetický šum.

Výpočty, které braly v úvahu možný zdroj signálu v systému HD 164595, také ukázaly, že potenciální zdroj signálu by musel být neuvěřitelně výkonný na to, aby ten k nám dorazil v takové síle. I to přispělo k celkovém skepticismu a jako pravděpodobný zdroj byla označena vojenská zařízení, která takovou frekvenci využívají.

Zástupci ruského SETI k tomu řekli, že teleskop RATAN-600 dokáže sledovat široké spektrum a je mnohem citlivější než jiná zařízení využívaná pro stejný účel, což je jeho výhoda a zároveň nevýhoda, neboť je náchylný k detekci falešných signálů. Je ale otázka, jak jde toto dohromady s údajem o značné síle zachyceného signálu. Výzkumníci také pokárali média, že především kvůli nim byla celá věc nafouknuta do rozměrů, které si daná událost vůbec nezasloužila. Ale aspoň jsme si zase jednou připomněli to, že program SETI stále běží a je velice živý.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře