www.svethardware.cz
>
>
>
>

Sněhurka má vlastního trpaslíka, aneb 2007 OR10 má svůj měsíc

Sněhurka má vlastního trpaslíka, aneb 2007 OR10 má svůj měsíc
, , aktualita
Sněhurka je v tomto případě přezdívka pro objekt 2007 OR10, což je třetí největší objekt naší soustavy za Neptunem. Díky pozorování třemi teleskopy se ukázalo, že má vlastní měsíc, na nějž se můžeme podívat.reklama
Objekt 2007 OR10, aneb trpasličí planeta s přezdívkou Sněhurka (Snow White) je transneptunické těleso, které je za dráhou Neptunu třetí největší (po Plutu a Eris) a jde také o zcela největší objekt naší soustavy, který nemá své oficiální pojmenování. Přezdívka byla zvolena proto, že by barva této trpasličí planety měla být především bílá díky vodnímu ledu na povrchu.

Sněhurka má průměr přibližně 1500 km a pohybuje se kolem Slunce po vysoce excentrické dráze ve vzdálenosti 33 až 101 astronomických jednotek (AU). Její nově objevený satelit také není zrovna malý a v průměru má mít 240 až 400 km. To ale není žádné překvapení, neboť většina trpasličích planet Kuiperova pásu, a to těch s průměrem alespoň kolem 950 km, má své přirozené satelity, které měly zpravidla vznikout při dávných kolizích. Přesně tak měly také vzniknout měsíce Pluta, jichž je celkem pět.
největší známé transneptunické objekty


Ukazuje se tak, že před miliardami let byly kolize v této části Sluneční soustavy běžné a díky nim se vytvořily měsíce i kolem menších těles. A jak byl objeven měsíc u Sněhurky? První známku toho, že kolem ní něco obíhá, přinesl vesmírný teleskop Kepler, který se obvykle používá k hledání exoplanet. Díky němu se zjistilo, že se Sněhurka otočí kolem své osy za 45 hodin, což je pozoruhodně dlouhá doba na objekt jejího typu a lokace. Nasnadě tak bylo vysvětlení, že rotaci zpomalil měsíc, a tak se zaměřili na materiály, které již v letech 2009 a 2010 pořídil Hubbleův vesmírný teleskop.

Především dva snímky z listopadu 2009 a září 2010 ukázaly, že 2007 OR10 skutečně má svůj měsíc, ale z materiálu Hubblea nebylo možné spočítat jeho oběžnou dráhu a a ni velikost. To se podařilo až z archivů materiál pořízených Herschelovou vesmírnou observatoří evropské ESA, která přestala fungovat už v roce 2013 a sledovala vesmír ve vzdáleném infračerveném záření (15–1000 µm).

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek