www.svethardware.cz
>
>
>
>

Sněhurka má vlastního trpaslíka, aneb 2007 OR10 má svůj měsíc

Sněhurka má vlastního trpaslíka, aneb 2007 OR10 má svůj měsíc
, , aktualita
Sněhurka je v tomto případě přezdívka pro objekt 2007 OR10, což je třetí největší objekt naší soustavy za Neptunem. Díky pozorování třemi teleskopy se ukázalo, že má vlastní měsíc, na nějž se můžeme podívat.
reklama
Objekt 2007 OR10, aneb trpasličí planeta s přezdívkou Sněhurka (Snow White) je transneptunické těleso, které je za dráhou Neptunu třetí největší (po Plutu a Eris) a jde také o zcela největší objekt naší soustavy, který nemá své oficiální pojmenování. Přezdívka byla zvolena proto, že by barva této trpasličí planety měla být především bílá díky vodnímu ledu na povrchu.

Sněhurka má průměr přibližně 1500 km a pohybuje se kolem Slunce po vysoce excentrické dráze ve vzdálenosti 33 až 101 astronomických jednotek (AU). Její nově objevený satelit také není zrovna malý a v průměru má mít 240 až 400 km. To ale není žádné překvapení, neboť většina trpasličích planet Kuiperova pásu, a to těch s průměrem alespoň kolem 950 km, má své přirozené satelity, které měly zpravidla vznikout při dávných kolizích. Přesně tak měly také vzniknout měsíce Pluta, jichž je celkem pět.
největší známé transneptunické objekty


Ukazuje se tak, že před miliardami let byly kolize v této části Sluneční soustavy běžné a díky nim se vytvořily měsíce i kolem menších těles. A jak byl objeven měsíc u Sněhurky? První známku toho, že kolem ní něco obíhá, přinesl vesmírný teleskop Kepler, který se obvykle používá k hledání exoplanet. Díky němu se zjistilo, že se Sněhurka otočí kolem své osy za 45 hodin, což je pozoruhodně dlouhá doba na objekt jejího typu a lokace. Nasnadě tak bylo vysvětlení, že rotaci zpomalil měsíc, a tak se zaměřili na materiály, které již v letech 2009 a 2010 pořídil Hubbleův vesmírný teleskop.

Především dva snímky z listopadu 2009 a září 2010 ukázaly, že 2007 OR10 skutečně má svůj měsíc, ale z materiálu Hubblea nebylo možné spočítat jeho oběžnou dráhu a a ni velikost. To se podařilo až z archivů materiál pořízených Herschelovou vesmírnou observatoří evropské ESA, která přestala fungovat už v roce 2013 a sledovala vesmír ve vzdáleném infračerveném záření (15–1000 µm).

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API
Vývojářská skupina Khronos Group se v tiskové zprávě poněkud okrajově zmínila o tom, že se chystá přinést jednotné API, které bude zahrnovat známý Vulkan a také OpenCL. To bylo nakonec ještě potvrzeno v dalším vyjádření.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce
Lisa Su potvrdila, že AMD chystá tzv. tape-out, čili dokončení vývoje designu 7nm čipů Zen 2 a Navi ještě v tomto roce, což tak dává tušit, že první produkty by se opravdu mohly objevit na trhu už v tom příštím.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy
Astronomové právě přišli s novým návrhem vesmírného objektu, který dostal označení 'Synestia' a má mít tvar americké koblihy, čili ve tvaru písmene O. Přesně takový tvar měla možná v minulosti i Země, i když jen nakrátko.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu
Na výletu do Dubaje budete moci již brzy narazit na prvního robotického policistu, který už zítra nastoupí do služby. Jde o pouze první krok, neboť jak uvedlo vedení policejních sil, do roku 2030 by je mohli tvořit roboti z až jedné čtvrtiny.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti
Mercedes-Benz pochopitelně nechybí mezi výrobci aut, kteří se zaměřili na elektrovozy a odtud už to není daleko k výrobě velkých baterií pro použití v domácnostech. Tato firma se tak zařadí po bok Tesly a jejích systémů Powerwall či dalších.
Včera,  aktualita, Jan Vítek