www.svethardware.cz
>
>
>

Solární letoun poprvé přeletěl Atlantik

Solární letoun poprvé přeletěl Atlantik
, , aktualita
Letadlo Solar Impulse 2 pilotované švýcarským dobrodruhem Bertrandem Piccardem tento týden přelétlo Atlantický oceán. Podstatný je fakt, že během své cesty z New Yorku do Sevilly využívalo výhradně sluneční pohon.reklama
Ve čtvrtek ráno ve španělské Seville přistál stroj Solar Impulse 2, který jako vůbec první sluncem poháněný letoun překonal Atlantický oceán. Z New Yorku letadlo vzlétlo v pondělí, k absolvování 6265 km dlouhého letu potřebovalo 71 hodin a 8 minut. Vybraná trasa přes Atlantik má samozřejmě také symbolickou funkci, protože stejný oceán se v minulosti snažily překonat také jiné dopravní prostředky, třeba první parník, letadlo, balón či vzducholoď. Před 89 lety přeletěl Atlantik Charles Lindbergh s hornoplošníkem Spirit of St. Louis. Teď se o to úspěšně pokusil sluncem poháněný letoun, který má být ukázkou pokroku techniky a možností ekologické dopravy.

Pilotem Solaru Impulse 2 nebyl nikdo jiný než dobrodruh Bertrand Piccard, který si během letu neodpustil pořízení selfie nad Atlantickým oceánem (viz obrázek níže). 58letý Švýcar je držitelem několika leteckých rekordů, například v roce 1999 jako první balónem obletěl svět bez mezipřistání. Rekord za nejdelší let pilotovaný jedním člověkem si ovšem neodnesl, jeho držitelem je totiž André Borschberg, spoluzakladatel projektu Solar Impulse, který solární letoun pilotoval po dobu 117 hodin. Vzhledem k nezávislosti na pohonných hmotách není při letu omezujícím faktorem ani tak samotný stroj, jako spíše pilot, který samozřejmě v malém kokpitu nemůže strávit déle než několik dnů.

Letadlo Solar Impulse 2 má rozpětí křídel přibližně 72 metrů, na povrchu nese 17 tisíc solárních panelů a neobejde se ani bez čtyř lithium-iontových baterií o hmotnosti 633 kg. O pohon se stará čtveřice elektromotorů, které zajišťují maximální rychlost letu 140 kilometrů za hodinu. Celkem už bylo během projektu uspořádáno patnáct letů o celkové délce přes 460 hodin a vzdálenosti 36 tisíc kilometrů. Během nich letadlo spotřebovalo energii 9 929 kWh, kterou získalo výhradně ze slunečního svitu. Od počátku je hlavním cílem projektu obletět pomocí solárního letadla svět, k jeho splnění mají teď tvůrci zase o kus blíže.


Zdroje: Solarimpulse.com, Engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek