www.svethardware.cz
>
>
>

Sonda Gaia umožnila vytvořit mapu miliardy hvězd v naší Galaxii

Sonda Gaia umožnila vytvořit mapu miliardy hvězd v naší Galaxii
, , aktualita
Evropská kosmická agentura zveřejnila mapu hvězd v naší galaxii Mléčná dráha, která byla vytvořena díky datům ze sondy Gaia. Obsahuje velmi přesnou polohu více než miliardy hvězd, z nichž více než třetina byla dosud neznámá.reklama
Astronomové z Evropské kosmické agentury dnes zveřejnili mapu hvězd v naši Galaxii, která byla vytvořena na základě dat získaných sondou Gaia za čtrnáct měsíců, od července 2014 do září 2015. Využita ovšem byla rovněž data ze staršího satelitu Hipparcos, který byl v provozu v letech 1989 až 1993. Nová mapa obsahuje více než 1,1 miliardu hvězd nacházejících se v Mléčné dráze, z toho 400 milionů hvězd jsme dosud neznali.

Poloha mnoha z nich je přitom stanovena až na 300 milióntin úhlové vteřiny, což odpovídá úhlu, pod kterým pozorujeme šířku lidského vlasu ze vzdálenosti 30 km. Jedná se o zatím nejpřesnější představu trojrozměrného rozložení naši Galaxie, jakou kdy vědci měli k dispozici. Takto přesná mapa by ovšem nevznikla bez kombinace novějších a starších dat, o jejich zpracování se staral tým skládající se z okolo 450 evropských vědců. K vytvořené databázi teď mají neomezený přístup vědci z celého světa.

Gaia byla vynesena do vesmíru v prosinci 2013 raketou Sojuz. Sonda, jejíž cena byla vyčíslena na bezmála 750 milionů eur, obsahuje dvojici teleskopů a kameru s gigapixelovým rozlišením. Počáteční problémy s rozptýleným světlem v optickém systému způsobené částečkami ledu, byly vyřešeny, a Gaia tak mohla začít sbírat okolo 40 GB dat denně. Její mise ovšem není zdaleka u konce, v současné době získává další data, která umožní přesnější určení polohy hvězd – v některých případech až na 10 milióntin úhlové vteřiny, tedy na úhel, pod kterým pozorujeme lidský vlas na vzdálenost 1 000 kilometrů.


Druhá verze databáze bude také obsahovat informace o vzdálenosti a pohybech všech 1,1 miliard hvězd. Očekává se objevení desetitisíců dalších hvězdokup a zjištění přesné pozice přibližně milionů vzdálených galaxií. Gaia by měla v budoucnu objevit rovněž nové asteroidy v naší sluneční soustavě a tisíce planet podobných Jupiteru, které obíhají kolem cizích hvězd. Ukončení hlavní mise je plánováno na polovinu roku 2019, pokud to ovšem bude možné, dojde k prodloužení životnosti sondy o dalších pět let.

Mapu s viditelnými galaxiemi a hvězdokupami je možné si stáhnout ze stránek Evropské kosmické agentury ve formátu PNG, a to ve variantě s popisky nebo bez nich (u každé je navíc na výběr z nízkého či vysokého rozlišení). Ti největší nadšenci si mohou prohlížet přímo získaná data ze sondy Gaia na této stránce.

Zdroj: Sciencemag.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek