www.svethardware.cz
>
>

Soud zamítl žalobu Wikimedia Foundation na tajnou službu NSA

Soud zamítl žalobu Wikimedia Foundation na tajnou službu NSA
, , aktualita
V březnu letošního roku zažalovala Wikimedia Foundation americkou tajnou službu NSA za špehování a sledování jejího provozu. Wikimedia však žalobu nevyhrála, soud ji zamítnul za nedostatek důkazů proti NSA.reklama
Wikimedia Foundation není zrovna nadšená z práce americké tajné služby NSA, která podle ní a toho, co např. napovídají uniklé materiály Edwarda Snowdena, měla sledovat provoz této nadace a monitorovat uživatele, kteří se na ní pohybují. Proto v březnu 2015 podala v zastoupení Americké unie pro občanské svobody (ACLU) na NSA žalobu za porušení Prvního dodatku ústavy USA, který zajišťuje svobodu slova a porušení Čtvrtého dodatku ústavy USA, který zabraňuje neoprávněným prohlídkám. Tedy stejné dodatky, o kterých byla např. nedávno řeč v oblasti fotografování na veřejných místech v USA.
Podle Wikimedie monitorování provozu a toho, co kdo vyhledával a zpracovával např. na Wikipedii, omezuje svobodu slova. Lidé jako jsou novináři, oběti různých činů nebo i státní zaměstnanci budou podle nadace mít menší ochotu psát o citlivých záležitostech. Soud nicméně tuto žalobu zamítl, protože Wikimedia ani další skupiny (např. Amnesty International USA), se kterými byla žaloba podána, nedokázaly dostatečně zdůvodnit a dokázat své podezření o sledování. Zvažuje se odvolání.

Zdroj: venturebeat.com, wikipedia.org, arstechnica.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik