www.svethardware.cz
>
>
>

SpaceX dopravila na ISS mikroby z Černobylu

SpaceX dopravila na ISS mikroby z Černobylu
, , aktualita
Společnost SpaceX má za sebou další úspěšnou misi své rakety Falcon 9, která startovala v rámci zásobovací mise k Mezinárodní vesmírné stanici. Na ni vynesla mimo jiné také živé mikroby, které pochází ze zakázané zóny v Černobylu.reklama
Jedná se o misi CRS-9, která začala na Space Launch Complex 40 (SLC-40) na Cape Canaveral, odkud startovala raketa Falcon 9 nesoucí loď Dragon, na níž byly pouze zásoby a ne lidská posádka. Dragon se vydal k ISS, zatímco první stupeň Falconu 9 úspěšně dosedl opět na Cape Canaveral. Přistál tak na pevné zemi a ne na plovoucí plošině, takže jde teprve o druhé takové přistání od mise Orbcomm 2 v loňském prosinci.

CRS-9 je devátou z až dvaceti zásobovacích misí společnosti SpaceX ke stanici ISS. Vyneseno bylo celkem 2270 kilogramů zásob, výbavy a materiálu pro vědecké experimenty a dopraven byl také dokovací prstenec, který byl ztracen v misi CRS-7. Nový Docking Adaptor-2 umožní, aby se pilotovaná či automaticky řízená loď spojila s ISS, a to bez ohledu na své natočení v rotaci. V plánu bylo, že Dragon stráví dva dny přibližováním k ISS a poté bude zachycen jej robotickou rukou a ta jej navede k dokovacímu lůžku. Ruka pak vyzvedne z nenatlakované sekce nákladního prostoru Dragonu zmíněný prstenec a přesune jej k modulu Harmony, kde se o jeho instalaci postarají samotní astronauti, kteří k tomu účelu vystoupí ven ze stanice. Samotný Dragon zůstane na ISS ještě více než měsíc, než bude naveden do Pacifiku poblíž Kalifornie, odkud si jej SpaceX vyzvedne.
Falcon 9 přistává na pevné zemi


Mezi zmíněné vědecké experimenty patří také stroj, který se pokusí o sekvencování DNA v mikrogravitaci, což bude tvrdý oříšek, neboť aktuální způsoby spoléhají také na zemskou gravitaci. Na ISS tak bude třeba použít jiný způsob. Dále tu máme experiment s názvem OsteoOmics, který se zaměří na transkripci genů v kosti, která byla na Zemi udržována v umělém stavu beztíže pomocí magnetické levitace. Cílem je zjistit, zda magnetická levitace může simulovat podmínky volného pádu v mikrogravitaci a také lépe pochopit principy ztráty kostní hmoty, což je častá zdravotní potíž starých lidí.

A pak tu máme zmíněné mikroby a také houby, které pocházejí z Černobylu, a to včetně tamní zakázané zóny. Ty nasbírala Lawrence Berkeley National Lab původně pro jiný experiment a jde o více druhů, z nichž dva, Cladosporium sphaerospermum and C. cladosporioides, mají jisté zalíbení v radioaktivitě. Rostou totiž vstříc jejímu zdroji.
Cladosporium cladosporioides


Vědci je tak označili za radiofilní houby a doufají, že napomohou k lepšímu přežití člověka ve vesmíru. Tyto houby totiž našly způsob, jak absorbovat radiaci a zmírnit její následky, pro což si tvoří spoustu melaninu, který se vypořádá s volnými radikály. Nyní se bude sledovat, jak se tyto houby chovají v prostředí ISS a jaké sloučeniny si budou tvořit. Jde tak o výzkum toho, jak se mohou astronauti lépe chránit před radiací z vesmíru, což není velký problém na ISS, která je chráněna magnetickým polem Země. Je to ale velký problém pro dlouhodobé lety v meziplanetárním prostoru, čili i pro chystanou misi na Mars.

Zdroj: Gizmag, Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik