www.svethardware.cz
>
>
>

SpaceX Falcon 9 se vylepšuje, zvládne vynést o 52 % těžší náklad

SpaceX Falcon 9 se vylepšuje, zvládne vynést o 52 % těžší náklad
, , aktualita
Společnosti SpaceX se v posledních letech podařilo značně navýšit celkový výkon raket Falcon 9, jejichž první stupeň navíc už zvládl přistát jak na pevné zemi, tak na plovoucí plošině. Výhledově tak lze očekávat i navyšování výkonu Falcon Heavy.reklama
Rakety SpaceX Falcon 9 byly už od začátku vyvíjeny s ohledem na to, aby jejich první stupeň mohl být znovu použitelný pro další starty, což bezpochyby bude znamenat snížení nákladů na vynášení materiálu do vesmíru. Firmě se ale také podařilo navýšit celkový výkon těchto raket, což není nic neobvyklého. Například dříve používané motory RS-25 v NASA byly původně navrženy na tah, který je v materiálech ocejchován 100 procenty, ovšem brzy se začalo uvádět 104,5 % a v případě nutnosti až 111 %.

Označovat standardní výkon rakety 104,5 procenty vypadá sice podivně ale má to svůj smysl. Při návrhu motoru RS-25 byl určen jistý maximální tah, ale pak byly provedeny optimalizace, díky nimž se nový "stoprocentní" tah dostal na 104,5 % původního. U tohoto označování se zůstalo, aby bylo jasné, k jakým hodnotám se ona procenta vztahují. Vylepšuje se ale také výkon raket Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX, a to ne zrovna zanedbatelně.

Původní verze Falcon 9 měla být schopna vynést na nízkou orbitu 15 tun nákladu a 5,3 tun na geostacionární orbitu. Nyní už SpaceX ale uvádí 22,8 a 8,3 tun, což je velice slušný nárůst (zdroj uvádí dokonce až 25,1 a 9,15 tun, ale to se mi nepodařilo ověřit). To pochopitelně platí pro verzi, která není určena k přistání a znovupoužití. Elon Musk k tomu uvedl, že motory neprošly žádnými úpravami a jsou prostě pouze výkonnější, než se dříve myslelo.

Z toho lze vytušit že společnost SpaceX byla dříve spíše opatrná a upřednostnila větší bezpečnostní mantinely, ale nyní už má své zkušenosti, a tak si může dovolit ze svých raket ždímat maximum. Těžší náklad na jednu raketu tak samozřejmě znamená i snížení ceny na kilogram. Nedávno také Elon Musk ohlásil, že na rok 2018 se plánuje mise na Mars, přičemž vyšší výkon raket Falcon zde rozhodně přijde vhod. Vyslat těžkou loď na Mars s dostatkem paliva je něco jiného než ji vyslat jen na nízkou oběžnou dráhu. Zde ale budeme mluvit o raketách Falcon Heavy, které díky dvěma paralelním stupním navíc budou daleko silnější. Falcon 9 by dle ještě nedávno uváděným informacím zvládla vyslat na Mars náklad pouze 4.020 kg, zatímco Falcon Heavy zvládne až 13.600 kg a nyní to bude spíše ještě více.

Falcon Heavy by tak mohl konkurovat Space Launch System (SLS) americké NASA. SLS má být v konfiguraci Block I schopen na nízkou orbitu vyslat až 70 tun, což se vylepší v další konfiguraci Block IB. Falcon Heavy je o něco slabší, ale ani jeho 54,4 tun není k zahození a navíc byly tyto údaje dle Extremetech nedávno revidovány, takže nyní už jde o 60 tun. Není to sice více než 50% nárůst jako u Falcon 9, ale i tak jde o nezanedbatelné zlepšení a je vyhlídka, že se Heavy nakonec dostane na úroveň SLS.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek