www.svethardware.cz
>
>
>
>

SpaceX vynese první lidi do kosmu už příští rok

SpaceX vynese první lidi do kosmu už příští rok
, , aktualita
NASA hledá společnost, která příští rok vynese posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici. Čtyři astronauty má na ISS vynést právě Falcon 9 od SpaceX spolu s modulem Dragon, který již SpaceX spolu s NASA dlouho testuje.reklama
Nedávno astronauti z ISS putovali na zem, NASA plánuje dosadit na jejich místo další lidi v červenci. Podobná obměna nastane příští rok a při tom už využije služby SpaceX. Konkrétně by se mělo jednat o dopravu 4 lidí na ISS někdy během příštího roku.

SpaceX spolupracuje s NASA již od konce roku 2008, kdy vyhrála tendr na několik letů do vesmíru. Spolupráce se ještě rozšířila, když SpaceX uvedl raketu Falcon 9 a modul Dragon, který může převážet nejen materiál, ale i lidi.

NASA si hned ze začátku nechala třemi pokusnými lety ověřit, zdali SpaceX může nabídnout dostatečně kvalitní služby. Musk v čele této vesmírné společnosti chtěl hodně šetřit a používal komponenty, jež se běžně používaly na Zemi, zato NASA vždy vyvíjela speciální přístroje.

Nakonec se ukázalo, že běžné přístroje opravdu stačí a SpaceX již vykonala několik letů pro NASA. Jednalo se o zásobování ISS, mimoto SpaceX vynesla na oběžnou dráhu několik satelitů pro nadnárodní společnosti.

V roce 2006 představilo SpaceX modul Dragon, který se "nasadí" na vrchol rakety Falcon 9, na oběžné dráze se odpojí a může se spojit s ISS. Dragon umožňuje přepravu až 7 lidí, případně materiálu. Dále disponuje malými motory pro pohyb v kosmu a samozřejmě má i padáky, aby se s ním mohlo přistávat.

Právě rakety Falcon 9 a modulu Dragon by měli příští rok kosmonauti využít. Původně se moc neočekávalo, že by právě SpaceX mohl vynést kosmonauty na Mezinárodní vesmírnou stanici, protože ještě v roce 2015 jeho raketu Falcon potkal velký problém, který skončil výbuchem.


V čase T+150 sekund raketa vybuchla poté, co se v druhém stupni porušila nádrž s tekutým kyslíkem. Při této nehodě byl na čele rakety přítomen modul Dragon, kterému se podařilo uniknout. Bohužel ale jeho software neumožnil otevřít padáky, a tak byl zničen při nárazu na hladinu oceánu.

Z toho vyplývá, že i kdyby vznikly nějaké problémy, kosmonauti by nemuseli být v ohrožení, protože by i tak mohli s modulem Dragon přistát. "Když s námi posádka ISS poletí v roce 2017 do vesmíru, budou v jedné z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších raket, které kdy vzlétly," řekla provozní ředitelka SpaceX.

V budoucím roku má SpaceX začít recyklovat 1. stupně rakety z letošního roku, které dokázaly úspěšně přistát na vodní plošině. Neočekává se ale, že by právě tyto rakety byly použity pro účely dopravení lidí na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Zdroj: Kit Guru

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik