www.svethardware.cz
>
>
>

Speciální samohojicí gel opraví nejen studené spoje

Speciální samohojicí gel opraví nejen studené spoje
, , aktualita
Výzkumníci z Cockrell School of Engineering, která patří pod univerzitu v Texasu, vyvinuli samohojicí gel, který může opravovat i tvořit elektronické obvody. Může tak být využit třeba pro opravu studeného spoje nebo přerušený datový spoj.reklama
Tento samohojicí gel je prvním svého druhu a jeho "samohojivost" spočívá v tom, že gel funguje sám o sobě, aniž bychom jej museli třeba zahřát nebo vytvrdit světlem. Jeho tvůrci vidí budoucnost tohoto gelu také v nositelné elektronice, kde se cení schopnost vydržet mechanické namáhání, jako třeba časté ohýbání. Není tedy divu, že vývoj tohoto materiálu financovala mimo jiné také společnost 3M.
- klasický studený spoj na pinu připájené součástky -


Tento gel je tedy očividně elektricky dobře vodivý a mechanicky odolný. Tvořen je kombinací dvou jiných gelů, a to konkrétně z polymerního hydrogelu, který je vodivý a pak z jistého supramolekulového gelu, jenž poskytne ony samohojicí vlastnosti. Tvůrci uvádí, že výsledný materiál je elektricky velice vodivý, a to přibližně desetkrát více než "jiné polymerní hydrogely využívané v bioelektronice a konvenčních dobíjitelných bateriích".

Guihua Yu, který na vývoji gelu spolupracoval, vyzdvihl především to, že se jako první podobný materiál dokáže sám hojit i bez externí stimulace teplem či světlem, což byl případ dříve vyvinutých materiálů. Uvidíme tedy, zda se takový materiál brzy neobjeví třeba i v běžných obchodech. Pokud se s ním ale někdy setkáme, bude to pravděpodobně v prodávané elektronice, kde bude tvořit datové a napájecí spoje. V případě oprav elektroniky by mělo stačit jím pokrýt vadný spoj, který by se tím měl zahojit.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře