www.svethardware.cz
>
>
>

Společnost TSMC upřesnila budoucnost své FinFET technologie

Společnost TSMC upřesnila budoucnost své FinFET technologie
, , aktualita
Na TSMC 2015 Technology Symposium v kalifornském San Jose nastínili zástupci společnosti TSMC budoucnost jejich výrobního procesu. Po neúspěchu s 20 nm se snaží vrátit na výsluní, dolaďují 16nm proces a 10nm FinFET čipy slibují již koncem příštího roku.reklama
Mezi nejvýznamnější partnery TSMC patří především Qualcomm, Apple a oba přední výrobci grafických karet, tedy AMD a Nvidia. Nicméně díky neúspěchu TSMC s 20nm procesem, který pocítili nejvíce právě výrobci grafických karet, se objevily zprávy, že by nové grafické karty mohly využívat výrobní proces od konkurence.

Global Foundaries a Samsung již sklízí ovoce své spolupráce a mají, jak alespoň tvrdí, 14nm FinFET výrobní proces připravený pro masovou produkci. Intel také již vyrábí první procesory svým novým 14nm procesem. TSMC má již k dispozici svůj 16FF a dolaďuje vylepšený 16FF+, který má přinést další úsporu energie a vyšší výkon. K hromadné produkci by měl být připraven v polovině roku.

Prezident společnosti TSMC Mark Liu také oznámil, že vznikne ještě jeden 16nm výrobní proces označený jako 16FFC, který klade důraz na energetickou úspornost a byl speciálně vyvinut pro levná zařízení a nositelné doplňky. Na ten si však budeme muset ještě počkat, a to nejspíš do poloviny příštího roku.

Zástupci společnosti představili i roadmapu, podle které očekávají, že budou mít do konce příštího roku k dispozici 10nm výrobní proces. Ten by měl nabídnout víc než 2x vyšší logickou hustotu než současný 16FF, o 20 % vyšší takty a 40% úsporu energie. Na konferenci předvedli 256MB SRAM vyrobený tímto procesem.

Po 10 nm má TSMC v plánu nejspíš 8 nm, ale to je zatím ještě daleko. Největší konkurenci vidí představitelé TSMC v Intelu, který plánuje nasadit 10nm proces v následujících 12-18 měsících.

Zdroj: EETimes
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek