www.svethardware.cz
>
>
>

Spouští Měsíc silná zemětřesení?

Spouští Měsíc silná zemětřesení?
, , aktualita
Jak dobře víme, zemětřesení je výsledkem nahromaděného pnutí, které je najednou uvolněno prudkými pohyby v zemské kůře. Japonci se ale nyní zaměřili na to, jaký vliv na to má Měsíc a našli zřejmou souvislost.reklama
Klasické zemětřesení je důsledkem náhle uvolněného napětí, a to obvykle poblíž zlomů tektonických desek. Nejhůře jsou tak na tom v Indonésii, jižním Pacifiku a poblíž jihoamerických And, ovšem zemětřesení máme neodmyslitelně spojeno také s Japonskem. A právě tamní vědci se nyní zaměřili na to, jak může Měsíc ovlivňovat zemětřesení jako jeden z mnoha faktorů. Však je dobře známo, že díky Měsíci a slapovým silám můžeme pozorovat a využívat příliv a odliv a kdyby Měsíc náhle přestal existovat, obyvatelé některých přímořských oblastí by se velice divili, jak by to ovlivnilo hladinu vody. Pokud by tedy na to měli při úprku čas. Z příkladů v naší soustavě také můžeme zmínit vztah Jupiteru a měsíce Io. Tamní slapové síly jsou tak velké, že neustálým masírováním Io způsobují tavení jejího povrchu, který by byl bez nich dávno pevný. Povrch naší matičky Země se vlivem těcho sil má zvedat a klesat asi o 30 cm.

Japonští výzkumníci zveřejnili svou studii v periodiku Nature Geosciences a dle ní našli statistický vztah mezi obdobími velkých slapových sil a silných zemětřesení. Čili sledování slapových sil by se mělo stát dalším faktorem, který se bude brát v úvahu při předpovídání zemětřesení, neboť právě vliv Měsíce se může stát posledním šťouchem, který uvolní napětí kůře a spustí otřesy.

Dle Japonců se několik zemětřesení přihodilo v době, kdy byl Měsíc ve fázi úplňku nebo naopak v novu, kdy je se Zemí a Sluncem v jedné přímce. Právě tehdy jsou slapové síly největší, neboť k působení Měsíce se přidá ještě vliv Slunce. V takových případech je navíc mnohem pravděpodobnější, že se objeví daleko silnější zemětřesení než spíše slabší.

Celkově se tak z dvanácti největších zemětřesení celkem devět stalo v době novoluní či úplňku, což už je příliš velké procento na to, aby šlo o náhodu. Zahrnuje to i velké zemětřesení v Indonésii v roce 2004 a také známé zemětřesení v Japonsku z roku 2011, kdy to odnesli především lidé poblíž jaderné elektrárny Fukushima.

Nicméně snaha hledat vztah mezi fázemi měsíce a zemětřesením není nijak nová, však se to vzhledem k dávné znalosti slapových sil rovnou nabízí. Japonci o tom našli zmínku v novinách již z 19. století, ovšem jejich analýza je pochopitelně důkladnější. Nedá se ale s určitostí říci, jak moc slapové síly přispívají ke vzniku zemětřesení, neboť jsou pouze jedním z mnoha věcí, které způsobují tenzi hluboko v zemi.

Zdroj: Discover, Nature
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek