www.svethardware.cz
>
>
>
>

SSD v roce 2016 ekonomicky výhodnější než HDD?

SSD v roce 2016 ekonomicky výhodnější než HDD?
, , aktualita
Nová zpráva zkoumající ekonomickou rentabilitu pevných disků a SSD předpovídá, že právě SSD předhoní klasické disky již v roce 2016 a od té doby se jim budou už jen vzdalovat. Co to bude znamenat?reklama
Zpráva tedy hovoří o tom, že SSD se v roce 2016 stanou pro většinu účelů ekonomičtější než HDD, ale to automaticky neznamená, že budou prostě a jednoduše s ohledem na poměr ceny ke kapacitě výhodnější. Je zřejmé, že zvláště u větších kapacit budou HDD ještě nějaký ten pátek výhodnější a ostatně běžný uživatel ani nebude mít potřebu kupovat SSD s velkou kapacitou za účelem pořídit si rychlejší úložiště. Pro uchovávání větších objemů dat budou HDD stále výhodnější a dostatečně výkonné, ale větší SSD s nižší cenou využitelné pro systém by se i tak hodila.

Zpráva Wikibon si všímá celkových nákladů na provoz datových úložišť, do čehož patří tedy i poplatky za potřebnou energii a správu po dobu čtyřletého období. Ovšem hlavním faktorem, který celkové náklady ovlivní, je pochopitelně pořizovací cena a ta má u SSD (čili pamětí Flash) padat daleko rychleji než cena pevných disků. Jak ukazuje graf sledující předpokládaný vývoj od příštího roku až do roku 2020, zvláště v tom příštím roce má být pokles cen SSD velmi dramatický.

SSD se také dle zprávy Wikibon budou dostávat do stále více datových center a cílem mají být taková centra, která se kompletně oprostí od mechanických úložných systémů a jediné, co se v nich bude hýbat, budou ventilátory a pumpy chladicích systémů. Taková úložiště mají řešit řadu problémů spojených s mechanickými úložišti, což má být především nižší výkon v porovnání s SSD. Data tak budou moci být sdílena různými aplikacemi a službami bez výrazného dopadu na výkon, což je poněkud obecné tvrzení. Jako obvykle nezbývá než počkat, jaké novinky nám příští roky přinesou. Ale stejně budeme asi nejvíce zvědaví na vývoj cen SSD a úložišť využívajících paměti flash obecně.

Zdroj: Wikibon
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek