www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Stanou se teď z Applu a Microsoftu kamarádi?

Stanou se teď z Applu a Microsoftu kamarádi?
, , aktualita
Šéf Applu Tim Cook se rozpovídal na konferenci BoxWorks a prohlásil, že jeho společnost a Redmond teď budou spíš spolupracovat než soupeřit, protože je to v zájmu jejich společných uživatelů. Zavládne mezi oběma giganty harmonie?reklama
Mezi ApplemMicrosoftem panuje celou dobu jejich existence rivalita a tvrdá konkurence. Byť občas proložená obdobími větší či menší vstřícnosti. Třeba když kdysi Redmond podal Cupertinu v nesnázích pomocnou ruku. Přesto k sobě mají svým způsobem blízko, protože dělají podobný byznys a řady jejich zákazníků se docela překrývají. Microsoft už léta dodává svá časem prověřená Office pro Mac a podobných příkladů je stále víc a víc.

Nutnost vzájemné spolupráce teď na uvedené konferenci potvrdil Tim Cook. Microsoft už dodává Office pro iPhone, iPad i pro Mac. Kromě toho portuje stále víc svých dalších aplikací na tyto platformy Applu. A zákazníci tomu tleskají, včetně těch z podnikového sektoru. Tim Cook na BoxWorks mimo jiné řekl: „Apple a Microsoft mohou spolupracovat ve více věcech, než ve kterých mohou soutěžit… Myslím, že to je to, co od nás podniky chtějí… To, co nepřinášíme, je hluboká znalost všech těch vertikál, kterými podniky se podniky zabývají.“

Pro uvedený vztah se v marketingu a strategickém managementu používá označení coopetition, což je zkratka pro cooperative competition. Přeložil bych to volněji jako soutěž při spolupráci. Čili stav, kdy zdravý rozum dvěma podnikům diktuje nutnost v něčem spolupracovat, zatímco v něčem jiném si nadále konkurují. A přesně do tohoto stadia dospěl vztah Applu a Microsoftu zejména v podnikovém (enterprise) segmentu.

Řada lidí v podnicích chce mít iPhone nebo iPad z Cupertina a chtějí na nich Office z Redmondu. A ve stále větším počtu případů to právě tak i je. Navrch chtějí perfektní podporu a služby od obou výrobců. Microsoft a Apple tak jsou ve vlastním zájmu nuceni spolupracovat. Vyplatí se to oběma. Apple dodá hardware a operační systém, Microsoft aplikace. Podnikový zákazník je spokojen.

Jako bonus Microsoft přibalí své porozumění podnikovým procesům, protože tady je opravdu silný. Apple je tady slabší a podle slov Tima Cooka výše si to uvědomuje. Dohromady se mohou skvěle doplňovat. Nevím, jestli to Cupertinu došlo až teď, ale Satya Nadella tohle evidentně pochopil už dřív. A právě pod jeho vedením Microsoft začal intenzivně portovat své aplikace na iOS.

Mimochodem, myslíte, že v Redmondu ještě věří v úspěch Windows 10 na mobilech a tabletech, nebo to už vzdali? Nebo pořád aspoň trochu věří, ale tohle je plán B? Nebo prostě obě společnosti konečně pochopily, co potřebuje a chce jejich společný zákazník? Ono je to vlastně jedno, podstatné je, že oba giganti nakonec dostali rozum. Asi teď ubude nebo úplně přestane vzájemné špičkování a pošťuchování.

Docela by mě zajímalo, jestli při vší té nově se objevivší vstřícnosti každá ze společností nemá pořád aspoň trochu postranní úmysly. Microsoft pořád pracuje na Windows 10 Mobile, se kterými chce ukousnout z koláče Applu. A Apple kromě Microsoftu pořád spolupracuje s IBM v podnikovém segmentu, takže také asi má svůj plán B (čtěte třeba tady).

Ještě jedna zajímavost. Tim Cook byl na BoxWorks dotázán, jestli Apple nějak nesloučí iOS a OS X do jediného systému. Odpověděl takto: „Nevěříme v to mít jediný operační systém pro PC a mobilní zařízení. Myslíme si, že když budete čerpat z obou, nedostanete to nejlepší ani z jednoho. Stále se velice soustředíme na dva.“

Myslíte, že Redmondu a Cupertinu vydrží ta vzájemná vstřícnost dlouho? Řekl bych, že jak jsou teď v IT byznysu rozdány karty, tak by i mohla. Vypadá to, že více a těsněji spolupracovat je teď daleko rozumnější alternativa, než si jít bezhlavě po krku.

Zdroj: Neowin
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik