www.svethardware.cz
>
>
>

Stáří Měsíce bylo upřesněno a potvrzuje Teorii velkého impaktu

Stáří Měsíce bylo upřesněno a potvrzuje Teorii velkého impaktu
, , aktualita
Vědci odhalili, že už konečně ví s relativně vysokou přesností, jak je starý Měsíc. Využili k tomu přitom vzorky, které s sebou přivezli ještě astronauti v rámci projektu Apollo. Jaké je tedy nově upřesněné stáří naší družice?reklama
Dle nejnovějších informací tak můžeme operovat se stářím 4,51 miliard let plus/minus 10 milionů, což má být pouze nějakých 60 milionů let poté, co Sluneční soustava dostala svůj tvar a formu. Už dřívější studie udávaly něco podobného, ale ty neměly mít tak pevné základy, a tak se objevila i řada protinázorů, že to muselo být alespoň 150 milionů let po vzniku naší soustavy. Autoři nové studie jsou si přitom tímto výsledkem velice jistí a říkají, že by měla ukončit debaty o stáří Měsíce jednou pro vždy.
takto si můžete Měsíc sami vyfotit - stačí levný hvězdářský dalekohled, mobilní telefon,
velice pevná ruka a pomocná síla k odhánění dětí


Dnes převládá názor, že Měsíc vznikl poté, co jedno či snad i více těles o velikosti Marsu narazilo do mladé Země. Část vyvrhnutého materiálu se pak na její oběžné dráze zformovala do Měsíce, ale bylo velice těžké určit, kdy se to stalo. To proto, že vzorky dovezené astronauty jsou většinou brekcie, čili hrubozrnné horniny různého typu, které byly dohromady "splácány" impakty meteoritů, proti nimž Měsíc postrádající atmosféru nemá obranu.

Na Měsíci tak jen těžko najdeme vzorek, který by v nezměněné podobě pamatoval jeho vznik, takže vědci pod vedením Melanie Barboni (Earth, Planetary, and Space Sciences, UCLA) museli využít jiný přístup. Namísto datování celých dovezených objektů hledali známky procesu, který doprovázel předpokládaný vznik Měsíce, který měl být v jeden okamžik pokryt velkým oceánem magmatu, jenž postupně chladl a zanechal jeden pozůstatek, a to zirkon. Ten posloužil jako nejlepší ukazatel stáří, a tak se jej vědci rozhodli fragmenty se zirkonem radiometricky datovat sledováním rozpadu hafnia na dceřiné izotopy.

Zjistilo se tak, že dané fragmenty jsou velice zachovalé a velice staré, takže mají skutečně ukazovat na dobu, kdy nově zformovaný Měsíc začal vychládat. Do toho se ale musel započítat i vliv kosmického záření, které komplikuje radiometrické datování svými neutrony a právě kvůli tomu se dříve tvrdilo, že se zirkon nemůže použít. Výsledek je 4,51 miliardy let a tak už by to mělo zůstat.

Nově stanovené stáří Měsíce tak logicky ukazuje rovněž na to, že Teorie velkého impaktu vysvětlující vznik Měsíce je správná, a to i proto, že v době velice mladé Sluneční soustavy v ní poletovalo daleko více objektů, které mohly do Země narazit, než o nějakých 100 milionů let později. Stejně tak je díky tomu už o něco méně překvapivý odhad, že život na Zemi se měl začít vyvíjet alespoň před 4,1 miliardami let, neboť tím delší dobu měla naše planeta na to, aby se na ní po katastrofickém nárazu Theiy vytvořily vhodné podmínky.

Zdroj: Space.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Gigabyte na úvod připravil pět desek pro Ryzen Gigabyte na úvod připravil pět desek pro Ryzen
Své první desky pro procesory Ryzen představila také společnost Gigabyte a v jejím případě jde o prvních pět modelů s čipsety X370 a B350, které se tak řadí mezi vyšší a střední třídu. Co nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Raspberry Pi Zero W za 10 dolarů nabídne i Wi-Fi s Bluetooth Raspberry Pi Zero W za 10 dolarů nabídne i Wi-Fi s Bluetooth
Raspberry Foundation obohatila svou nabídku o novou verzi Pi Zero s označením W, což znamená, že za svých 10 dolarů dostaneme na této miniaturní desce také rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Cena je tak vyšší, ale nabídka lepší.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
W10 Creators Update umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store W10 Creators Update umožní zakázat aplikace nepořízené ve Store
Nejnovější sestavení systému Windows 10 pro Insidery nese novou možnost, kterou jsme mohli tak nějak očekávat po oznámení systému Windows 10 Cloud. Budeme moci zakázat spouštění aplikací, které nebyly instalovány z obchodu Store.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů
Nejvzdálenější pulsar je 1000x jasnější, než by měl být Nejvzdálenější pulsar je 1000x jasnější, než by měl být
Zařízení XMM-Newton evropské ESA a NuSTAR americké NASA identifikovala nejvzdálenější a současně nejjasnější známý pulsar, který je tisíckrát jasnější, než by dle dřívějších předpokladů mohl být jako obvyklá neutronová hvězda.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitch začne prodávat hry s podílem pro streamery Twitch začne prodávat hry s podílem pro streamery
Služba Twitch slouží pro streamování videí z her, čili jde o celou streamovací platformu, která aktuálně patří společnosti Amazon. Od letošního jara ale půjde také o platformu, která bude prodávat hry, a to se zajímavým prodejním modelem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek