www.svethardware.cz
>
>

Svoboda slova v EU opět ohrožena, web odsouzen za urážlivé komentáře čtenářů

Svoboda slova v EU opět ohrožena, web odsouzen za urážlivé komentáře čtenářů
, , aktualita
Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že za urážlivé komentáře pod článkem webového magazínu Delfi je zodpovědný sám portál. Toto rozhodnutí může mít ve výsledku velký dopad na svobodu slova na internetu.reklama
V posledních dnech tu máme několik zajímavých zpráv z různých úřadů EU. Zatímco zprávy o změnách v copyrightu jsou spíše pozitivní než negativní (byť některá média tvrdí přesný opak - ono zamítnutím uvolnění se ještě nemusí nic zhoršit), nad posledním rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva už by mohl zůstat rozum stát (byť jistá logika tu je). Vše to začalo v lednu 2006, kdy estonský portál Delfi.ee přinesl článek o estonské společnosti podnikající v lodní dopravě, která spustila nové trasy a svými ledoborci ničí tradiční zkratky přes zamrzlou vodu. Čtenáři se v komentářích velmi neslušně vyjadřovali na adresu této společnosti.


Logo Evropského soudu pro lidská práva


Po šesti týdnech od uveřejnění si tohoto všiml majitel společnosti a u portálu si stěžoval. Ten ihned smazal nenávistné komentáře. Jenže majitel zároveň Delfi zažaloval za hanobení. U estonských soudů vysoudil 5000 estonských korun (dnes by to bylo cca 10 tisíc Kč). Ta byla zaplacena, ale portál Delfi se nedal a záležitost poslal k Evropskému soudu pro lidská práva. Ten ale přinesl překvapivé rozhodnutí, že portál si má nenávistné komentáře hlídat a je pro něj jednodušší hlídat si svůj web než pro majitele společnosti sondovat celý internet a hledat, zda se o něm náhodou nepíše škaredě.

Pochopitelně, čtenáři by se měli vyjadřovat slušně a příspěvky odporující netiketě by měly být moderovány, v tomto mají oba soudy pravdu. Každý má právo říci nesouhlasný názor, ale měl by tak činit slušně. Tady je ale otázkou, zda by toto mělo být právně postihováno, samotný web totiž o kauze informoval objektivně bez urážek. Hrozí zde totiž riziko, že v dalším vývoji zákonů týkající se této problematiky může na základě tohoto rozhodnutí přituhovat a docházet tak k čím dál většímu omezení svobody slova. Výsledkem totiž může být klidně i to, že webové magazíny v budoucnu jednoduše zakážou komentáře a lidé se nebudou moci vyjadřovat. Nebo možná i negativně vyznívající (byť objektivní) články začnou být častěji napadány u soudu. Vše bude záviset na tom, jak se v budoucnu změní výklad pojmu "urážka". Uvidíme.

Zdroj: rt.com, arstechnica.co.uk
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře