www.svethardware.cz
>
>
>

Tajemství tmavého Merkuru? Nejspíše uhlík

Tajemství tmavého Merkuru? Nejspíše uhlík
, , aktualita
Jedna z pozoruhodných vlastností planety Merkur je, že je oproti jiným planetám a ostatním tělesům v naší soustavě velice tmavý. Odráží tedy málo slunečního světla a díky sondě Messenger se nyní ukázalo, proč tomu tak je.reklama
Albedo Merkuru, čili poměr mezi dopadajícím a odraženým elektromagnetickým zářením, je nižší než v případě Země, Venuše i Marsu. Vědci dosud nevěděli, co za tím stojí. Určité bylo jen to, že to nebude železo, neboť toho je na povrchu Merkuru méně než na našem Měsíci a má se za to, že většina železa Merkuru se nachází v jeho jádře. To by ostatně mělo být doposud tekuté, ačkoliv síla magnetického pole Merkuru je oproti poli Země pouze setinová.

Odpověď na záhadu tmavého Merkuru přišla díky datům odeslaným sondou Messenger, která se v minulém roce zřítila na jeho povrch, neboť jí již došly pohonné hmoty, díky nimž by mohla upravovat kurz. Nyní si můžeme na Nature Geoscience přečíst o tom, co tato sonda zjistila. Na základě dat si nyní vědci myslí, že Merkur měl dříve "plovoucí kůru" vytvořenou z grafitu, která vznikla díky celoplanetárnímu oceánu magmatu. Kvůli pozůstatkům této kůry má tedy dnes tak nízké albedo.

To se přidává k celkově záhadné minulosti této planety, neboť má či měla jako jediné známé těleso naší soustavy takovou krustu grafitu. Oproti Zemi má také pozoruhodně velké jádro, které zabírá celkem 42 procent jeho hmoty oproti 17 procentům. Jsou různé teorie o vývoji Merkuru, které však vesměs začínají tak, že byl dříve asi dvakrát větší. Teorie se tedy liší v tom, jak Merkur o svou hmotu přišel. Je možné, že se část z něj prostě vypařila vlivem mladého Slunce a nebo že se Merkur srazil s dalším tělesem a velká část vyvrženého materiálu také skončila ve Slunci. To by podpořilo i teorii o tom, že by grafitová kůra vznikla z oceánu magmatu, který by vznikl jako následek srážky.


Uvidíme tedy, zda nám data z Messengeru neprozradí o Merkuru ještě něco jiného. Šlo totiž o první sondu, která se na Merkur podívala opravdu důkladně a zblízka, neboť starší Mariner kolem něj jen proletěl. Messenger měl čas na pořízení nějakých 255 tisíc fotografií jeho povrchu plného kráterů. Na jejich základě bude NASA moci lépe naplánovat budoucí mise k této planetě, díky níž je naše soustava oproti jiným unikátní.

Při zkoumání jiných soustav je totiž běžné zjištění, že nejblíže hvězdám se nachází tzv. horké Jupitery, tedy exoplanety, které mají podobné rozměry a vlastnosti jako náš Jupiter, ale na rozdíl od něj mají ke své hvězdě daleko blíže, a to i na pouhé osmině vzdálenosti Slunce - Merkur. V takovém případě je v podstatě vyloučeno, aby taková soustava obsahovala planetu podobnou našemu Merkuru, co se týče typu a vzdálenosti od hvězdy. Je ale také třeba poznamenat, že horké Jupitery se právě díky jejich velikosti a oběhu blízko hvězdy nejlépe odhalují. Neznamená to tedy, že by naše soustava byla ve vesmíru objektivně unikátní a jde spíše o to, že menší planety typu Merkuru se daleko hůře odhalují.

Zdroj: Nature Geoscience

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik