www.svethardware.cz
>
>
>

Technologie budoucnosti: paměti z nanotrubiček mohou nahradit SSD i RAM

Technologie budoucnosti: paměti z nanotrubiček mohou nahradit SSD i RAM
, , aktualita
Nantero ukázalo novou technologii, kdy data umístilo do uhlíkových nanotrubiček, což umožnilo zvýšit hustotu dat a rychlost. Také by se mohly dočkat nasazení v nositelnostech nebo v IoT. Nové paměti budou možná představovat malou revoluci na poli elektroniky.reklama
Nantero je společnost, která již 14 let zkoumá uhlíkové nanotrubičky, pro tento účel byla i založena. Na vývoji spolupracuje velikány jako IBM, HP, ASML, On Semiconductor nebo Intel, s několika univerzitami nebo s vládou USA. I to dokazuje, jakou má projekt budoucnost. Nemluvě o tom, kolik dalších firem se o něj zajímá. Firma celkem drží 175 patentů v oblasti nanotrubiček.

Produkt, kterým se společnost chlubí, se nazývá NRAM (nonvolatile RAM - neboli stálá RAM). Jedná se o paměť založenou na nanotrubičkách, ta je nízkonapěťová a vysokorychlostní, Greg Schmergel, CEO společnosti Nantero, prozradil, že je až několikasetnásobně rychlejší než dnešní SSD.

Nanotrubičky jsou válcového tvaru s poloměrem od jednoho do dvou nanometrů, vyrobeny jsou z uhlíkových atomů. Nanotrubičky jsou vhodné jako úložiště, protože jsou dobrými vodiči elektřiny. Navíc malá velikost trubiček umožňuje shromažďovat velké množství informací na malém místě. Také se zlepší energetická náročnost.

"NRAM je velmi odolná," řekl Greg Schmergel. "Byla testována na misi Atlantis od NASA nebo byla bombardována radiací, ale NRAM zůstala stabilní i za vysokých teplot."

"Mimo počítače a mobilní zařízení mohou být nanotrubičky použity i pro nositelnosti nebo zařízení internetu věcí, kde je potřeba kapacitnější interní úložiště. NRAM může být taky použita v headsetech pro virtuální realitu nebo v centrech pro dlouhodobou úschovu dat," dodal Greg Schmergel.

Hlavně v mobilních zařízeních by NRAM mohly být vítanými, protože by mohly značně prodloužit výdrž na jedno nabití. Protože udrží data bez nutnosti elektřiny, jsou mnohem efektivnější, a to hlavně pokud by se používaly namísto RAM pamětí, které konzumují stále ještě dost energie.

Nantero má za cíl nahrazení klasických plotnových disků, SSD i RAM pamětí. U úložišť dat se bude jednat o podobný skok, jako byl mezi HDD a SSD, ale NRAM přinese i oproti SSD značné výhody. Ty se netýkají pouze větší rychlosti čtení a zápisu dat, ale týkají se i odolnosti a počtu zapisovacích cyklů, těch by mělo být znatelně více. Takže by nová technologie měla mít všechny dobré vlastnosti SSD, ale zároveň by odstranila jejich nedostatky. Takže by mohla definitivně skoncovat se starými plotnovými disky.

"Vyvinuli jsme čipy, které jsou kompatibilní s DDR3 i DDR4, pouze jsou vyrobeny z nanotrubiček," prohlásil Greg Schmergel.

"Výrobci budou moct zapojit paměti z uhlíkových nanotrubiček na obvody z NAND flash pamětí, takže se NRAM může objevit všude. Celá technologie bude kompatibilní se vším, co existuje i dnes," pochlubil se Greg Schmergel. "NRAM čipy mohou přijít během páru příštích let."

Dále dodal, že nejdříve se pochopitelně bude jednat o prémiové zboží, ale jak se zvýší objem výroby, podle Schmergela by paměti NRAM mohly být dokonce levnější než RAM a NAND paměti. Během posledních dvou let se společnosti podařilo výrobní náklady snížit desetinásobně.

Nantero odhalilo dlouhodobé plány a také oznámilo, že dostalo finanční injekci z doplňkového investování, a to ve výši 31,5 milionu dolarů (asi 780 milionů Kč) od různých společností, které se taktéž chtěly podílet na vývoji, i když nepřímo. I tato částka dokazuje, že se skutečně jedná o významný projekt. Celkem si už projekt zajistil finance o objemu 78 milionů dolarů (skoro 2 miliardy Kč).

Greg Schmergel vypadá dostatečně sebejistě ohledně budoucích plánů, takže by se technologie skutečně mohla dostat do počítačů. Jen dodejme, že sama společnost NRAM vyrábět nehodlá, pouze bude licencovat výrobu jiným výrobcům.

Zdroje: PCWorld, Nantero.com
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů