www.svethardware.cz
>
>
>
>

Teleskopy NASA se podívaly na vznik velkých černých děr

Teleskopy NASA se podívaly na vznik velkých černých děr
, , aktualita
Vědci z americké NASA využili dostupné teleskopy k tomu, aby lépe prozkoumali původ supermasivních černých děr, které se mají nacházet v centrech galaxií. Dle jejich mínění mohly vzniknout už zhroucením se oblaku prachu.reklama
Zárodky supermasivních černých děr tak nemusely vznikat postupně, ale rovnou a bezprostředně z obrovských prachových oblak, která se zhroutila sama do sebe. Důkazy o tom našli pracovníci NASA, kteří zkombinovali data zachycená Hubbleovým vesmírným dalekohledem, observatoří Chandra a vesmírným dalekohledem Spitzer. Ty dohromady na základě počítačového modelu identifikovaly dva kandidáty na pozdější supermasivní černé díry, které se zformovaly ani ne miliardu let po velkém třesku. Objev ještě není potvrzen, ale pokud bude, pak vysvětlí příčiny vzniku supermasivních černých děr, které tkví právě v oblacích prachu.

Astronomové věří, že téměř každá galaxie má ve svém centru jednu velice hmotnou černou díru, a to včetně naší Mléčné dráhy. Taková černá díra má hmotnost rovnající se milionům nebo i miliardám našich Sluncí a dosud se mělo za to, že vznikly postupně z řady prostředníků, jako jsou třeba menší černé díry nebo hroutící se velké hvězdy. Ovšem takový proces by měl dle všeho trvat podstatně déle než miliardu let, čili nasbírané informace svědčí o tom, že supermasivní černé díry nezačaly "od píky" a pak poměrně rychle rostly, ale už při svém vzniku byly velice hmotné a pak už rostly normálním tempem.

Výzkumníci NASA využili pro nalezení takových zárodků supermasivních černých děr počítačový model, který určil, že bychom měli pozorovat objekty s červeným až infračerveným spektrem, které budou také vyzařovat rentgenové paprsky, což je něco pro observatoř Chandra. Nalezeny byly dva takové nadějné objekty, jejichž vzdálenost ukazuje na to, že byly zformovány necelou miliardu let po třesku. Nyní je v plánu tyto objekty dále zkoumat v infračerveném a rentgenovém spektru, ale více informací by měl poskytnout až nový James Webb Space Telescope americké NASA a také evropský Extremely Large Telescope. Tato zařízení se později zaměří také na ještě menší a vzdálenější, tedy i starší černé díry a cílem je najít pokud možno tu nejstarší.

Fabio Pacucci, který vedl celou studii, nicméně dodal, že jako vědec nemůže říci, že jeho model je ten jediný správný. Říká pouze, že jejich model vytváří závěry, které byly potvrzeny pozorováním, aniž by bylo nutné nacházet nějaké dodatečné neopodstatněné berličky.

Zdroj: Caltech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek