www.svethardware.cz
>
>
>

Tesla Bioweapon Defense: filtry prodlužující život

Tesla Bioweapon Defense: filtry prodlužující život
, , aktualita
Společnost Tesla vyzkoušela schopnosti filtrovacího systému vozu Model X v silně znečištěném prostředí, aby poukázala na jeho schopnosti. Jedná se o systém s hrozivě poetickým názvem Bioweapon Defense Mode.reklama
Tesla chtěla především poukázat na to, že Bioweapon Defense Mode je tak účinný, že už po dvou minutách vytvoří v prostředí vozu i v nejsilněji zamořeném městě dýchatelný a zdravý vzduch. Navíc se ukázalo, že automobil dokáže i čistit vzduch kolem sebe, neboť Tesla zkoušela filtrovací systém s automobilem Model X umístěným do velké nafukovací bubliny. Po dvou minutách byl vyčištěn vzduch uvnitř vozu a pak už začaly hodnoty znečištění padat i uvnitř bubliny.

Dle informací firmy Tesla nám znečištěný vzduch ve městech zkracuje život i o dva roky, takže pokud někdo stráví hodně času v městském provozu, filtrovací systém v Model X by mu rozhodně měl prospět. Vedle těchto vozů se instaluje také do sedanů Tesla Model S. V bublině se filtrovací systém musel vypořádat s opravdu velkým znečištěním. Dovnitř byl totiž napumpován vzduch s 1000 mikrogramy pevných částic PM 2,5 na metr krychlový. Jde o částice o velikosti pod 2,5 μm, které dokáží silně ohrozit naše zdraví. Dle EPA je přitom vrchní limit pro ještě dobrou kvalitu vzduchu 12 mikrogramů PM 2,5 na kubický metr. U nás je celoroční průměr nejčastěji mezi 12 a 25 mikrogramy a v silně zamořených oblastech (Ostravsko) je to přes 30.

Filtrace vzduchu ve vozech Tesla nastavená na režim Bioweapon dokázala uvnitř auta do dvou minut dostat úroveň znečištění na pouhých 10 mikrogramů, jak můžete vidět díky grafu a jeho modré křivce. Po cca čtyřech minutách začalo klesat i znečištění zbylého vzduchu v bublině (šedá křivka) a to se do dvanácti minut snížilo na 60 procent původního stavu.

V Tesle využili HEPA filtrovací systém, který je navržen tak, aby veškerý vzduch nasávaný do kabiny vozu byl zcela prost pylů, bakterií a jiných pevných částic a zároveň se pochopitelně filtruje i vzduch, který už uvnitř kabiny byl. Ve výsledků jde dle firmy o filtrovací systém, který je mnohosetkrát efektivnější než standardní automobilové filtry. Výsledky testu tomu rozhodně odpovídají.

Ve vozech Tesla najdeme krom tohoto výkonného režimu filtrace také dva další, které jsou obvyklé: recirkulace a prosté větrání přes běžné filtry. Na serveru Gizmodo se ale k filtrovacímu systému Tesly vyjádřili i odborníci na biologické zbraně, a to především kvůli tomu, že Elon Musk se chlubil i tím, že ve voze Tesla bychom mohli přežít i biologický útok. Pochopitelně se tím snažil spíše zaujmout a zdůraznit efektivitu filtrovacího systému. Nicméně si vysloužil reakci, že většinu nebezpečných bakterií by systém sice zachytil, ale rozhodně ne viry. Pokud by tak řidič projel mrakem virů neštovic, použitý 0,3mikrometrový filtr by jej nezachránil, protože ty jsou veliké mezi 200 a 300 nanometry.

Je ale pochopitelné, že jde především o filtraci vzduchu s ohledem na vytvoření zdravého prostředí než o přípravu na biologický konflikt. Dle Tesly nám Bioweapon Defense Mode nejvíce pomůže ve městech jako Peking, Mexico City, Hong Kong, Berlín, Los Angeles, v Paříži a Londýně. Ani v nich ale není roční průměr znečištění částicemi PM 2,5 tak velký, aby se jen přiblížil úrovni z testu. Pohybuje se totiž mezi 56 mikrogramy na krychlový metr (Peking) 16 mikrogramy (Londýn). A právě v Pekingu mají lidé výhled na to, že současná úroveň znečištění jim v průměru zkrátí život o 23 měsíců.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek