www.svethardware.cz
>
>
>
>

Toshiba pokořila hustotu 1 Tb na čtvereční palec u 2,5" HDD

Toshiba pokořila hustotu 1 Tb na čtvereční palec u 2,5" HDD
, , aktualita
Toshiba oznámila průlom v záznamové hustotě HDD. Je to poprvé v historii, kdy nějaký výrobce HDD pokořil hranici 1 Tb na čtvereční palec. Toshiba dosáhla této hustoty bez použití nových záznamových technologií, nýbrž pouze vylepšením současné technologie PMR.reklama
Samotný princip PMR (Perpendicular Magnetic Recording) není žádná novinka, dokonce sama Toshiba jej využila již koncem 80. let u 3,5" disket (měly 2,88 MB), tenkrát však bez velkého komerčního úspěchu. Masově se PMR technologie začala používat v pevných discích od roku 2005.

PMR se používá dodnes, nicméně má své limity, hlavní příčinou je zde takzvaný superparamagnetický efekt. Donedávna se věřilo, že hranice plošné hustoty PMR jsou někde okolo 800 Gb na palec čtvereční. Tam jsme se však již dostali, a proto se vyvíjí nové metody záznamu, které mají své limity výrazně výše.

Např. technologie SMR (Shingled Magnetic Recording), která se dnes již běžně využívá, pro zvýšení kapacity používá překrývající se datové stopy, podobně jako tašky na střeše. Za to ovšem platí výkonem, a to zejména při zápisu.Další technologií, která je za dveřmi, je HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording). Ta využívá malý laser, který před zápisem zahřeje plochu disku, čímž minimalizuje superparamagnetický efekt. První HAMR disky jsou očekávány už v roce 2016, ale můžeme předpokládat trochu vyšší cenu, neboť společnosti si nejspíš nechají nákladný vývoj zaplatit.

Fakt, že Toshiba oživila technologii PMR, může znamenat příchod nových disků s vyšší kapacitou, ale hlavně za přijatelnou cenu. To může hrát v době SSD disků, kterým ty klasické nemohou konkurovat co do výkonu, klíčovou roli.

Zdroj Tomshardware
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře