www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Toshiba uvádí OCZ VX500: výkon MLC za cenu TLC?

Toshiba uvádí OCZ VX500: výkon MLC za cenu TLC?
, , aktualita
Vypadá to, že značka OCZ Storage Solutions je odsouzena k zániku, neboť nové modely SSD už nesou značku Toshiba a OCZ je pouze v modelovém označení. VX500 přitom slibují výhodný poměr výkonu a ceny.reklama
Ono není divu, že se značka OCZ Storage Solutions z trhu postupně vytrácí, neboť firma OCZ je už dlouho ve vlastnictví Toshiby, která ji zachránila před zánikem a pak SSD značky OCZ využívají paměti i kontrolery právě od Toshiby. Výjimkou není ani série OCZ VX500 SATA SSD, která je založena na 15nm pamětech MLC NAND Flash a ve zprávě je uvedeno, že přináší cenu SSD modelů s paměťmi TLC a výkon pamětí MLC. Jak dobře víme, paměti TLC jsou pomalé zvláště při zapisování dat, kdy se nezřídka dostanou i na úroveň pevných disků a SSD to pak musí dohánět využitím SLC cache, což je v podstatě jen takové nouzové záplatování. Navíc se pak objevuje otázka, jakou výdrž má mít taková neustále využívaná SLC cache s kapacitou sotva pár gigabajtů, přes kterou tečou veškerá data určená k zápisu.

Proto je lepší sáhnout po SSD s paměťmi MLC, jež využívají i OCZ VX500. Ty jsou krom toho založeny na kontroleru Toshiba TC358790 a přichází v klasické 2,5" podobě pro rozhraní SATA 6 Gbps.

Co se týče výkonu, OCZ VX500 SSD dosahují rychlosti sekvenčního čtení až 550 MB/s a zápisu 485 MB/s, což platí pro 128GB verzi, pro 256GB verzi to je zápis 510 MB/s a 512GB a 1TB mají shodných 515 MB/s. Náhodný výkon při nakládání s malými soubory (4K) je 90.000 IOPS při náhodném čtení a 65.000 při zápisu. Jde tak o vcelku běžné specifikace pro SSD s rozhraním SATA.

Výdrž těchto modelů nám OCZ udává v podobě hodnot TBW (Total Bytes Written) udávajících, kolik dat můžeme na ně celkově zapsat. Pro 128GB verzi platí 74 TB a pro 1TB pak 592 TB, čili pro nejmenší i největší VX500 platí, že mají vydržet alespoň 592 kompletních přepisů celé kapacity. Záruční lhůta je pětiletá a jako obvykle bude platit to, čeho se dosáhne dříve. Pokud tak přijdete k reklamaci s tři roky starým SSD, které už bylo přepsáno třeba 600krát, uznána nebude a stejně tak nebude reklamováno šest let staré SSD, které má za sebou jen málo přepisů.

Výrobce nám pro snazší migraci operačního systému nabídne také klonovací software Acronis TrueImage a to nejdůležitější jsme si schovali na konec. Řada VX500 má být o ceně, takže 128GB, 256GB, 512GB a 1TB modely pořídíme za 65, 95, 150 a 340 eur. Čili 128GB model bychom měli sehnat za cca 1750 - 1800 Kč a v takové cenové hladině už se to podobně výkonnými modely s paměťmi MLC jenom hemží.

Zdroj: TZ Toshiba
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře