www.svethardware.cz
>
>
>

Transport budoucnosti: bude Hyperloop svištět po Slovensku?

Transport budoucnosti: bude Hyperloop svištět po Slovensku?
, , aktualita
Hyperloop je projekt, který přináší řešení dopravy budoucnosti. Je rychlý a šetrný k životnímu prostředí a vypadá to, že první dráha se bude stavět přímo za rohem - u našich slovenských sousedů v Bratislavě.reklama
Hyperloop je nápad, který má na svědomí americký podnikatel Elon Musk, jehož můžete znát i jako CEO automobilky Tesla Motors. Sám se však projektu vzdal a ujaly se ho soukromé firmy, jež nyní usilují o realizaci tohoto transportu budoucnosti.

O co se vlastně jedná? Hyperloop vypadá jako obří potrubí umístěné na sloupech vysoko nad zemí. V tubusech se pak obrovskou rychlostí pohybují hliníkové kabiny s pasažéry nebo nákladem. S obrovskou rychlostí až 1200 km/h je Hyperloop schopen efektivně a rychle dopravit cestující či zboží na požadovanou vzdálenou destinaci.

Tunel je podtlakovaný, takže v něm není téměř žádné tření. To slibuje především nízké energetické náklady na pohon Hyperloopu - ten bude zajištěn elektromotorem.

Celý systém je také šetrný k životnímu prostředí, a mohl by tak vyřešit světový problém s dopravou. Tím, že je postaven na sloupech, nezasahuje do přírody a neničí ji jako cesty pro auta. Tunely povedou co nejpříměji - aby cesta byla co nejkratší a aby se při zatáčení nemuselo zpomalovat.

Prvotní plán firmy Hyperloop Transportation Technologies byl postavit dráhu v Americe, a to konkrétně mezi městy San Franciscem a Los Angeles, nyní však přišla s novým nápadem. Protože chce HTT začít na kratších vzdálenostech, zaměřila se na naše sousedy a první trasa by měla vést přes slovenskou Bratislavu.

Protože se jedná o rychlý dálkový transport, dává smysl, že Hyperloop bude spojovat hlavní města. První trasa bude propojovat tři blízké metropole - povede přes Vídeň do Bratislavy a pak do Budapešti.

V budoucnosti se Hyperloop bude stavět na mnohem větší vzdálenosti, nyní ale postačí 56 km vzdušnou čarou mezi Vídní a Bratislavou a zbývajících 160 km do Budapešti. Co je však podstatné, za cestu z rakouského hlavního města do Bratislavy by člověk stihl akorát tak posvačit, Hyperloop je totiž schopný vzdálenost překonat za 8 minut. Do Maďarska to nebude trvat o moc déle, jen 10 minut.
Cestující i náklad, na souši i ve vodě (Zdroj: hyperlooptech.com)


Dále je zde i možnost, že k Bratislavě by se Hyperloopem daly připojit i Košice, které jsou už přece jen trochu dál - 400 km. Jenže ani jedna z drah není zatím jistá, nic není oficiálně dohodnuto. Je to zatím jedna z možností.

V současné době mají Hyperloop Transportation Technologies v plánu především vybudovat testovací okruh v Kalifornii ve Quay Valley, ten má být hotový do roku 2018. Druhá, konkurenční společnost, jež se o Hyperloop zajímá, je Hyperloop Technologies, ta bude testovat v Nevadě.

Zda Hyperloop na Slovensku skutečně bude, se dozvíme až v následujících několika letech. Jisté ale je, že slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák je projektu nakloněn.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů