www.svethardware.cz
>
>
>

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?

Trh s PC se dále propadá, dosáhne už konečně dna?
, , aktualita
Dle jistých známek to prý vypadá, že trh s počítači PC má brzy dosáhnout svého dna, od nějž by se mohl odrazit. To se sice říká už dlouho, ale podívejme se alespoň, jaké jsou ony nové známky.reklama
V posledních letech jsme se od různých analytiků mohli dozvědět, že trh s PC se brzy vzpamatuje, nebo že bude dále prudce klesat, případně že bude klesat, ale už ne tak výrazně a v dohledné době se ustálí. Nyní se tak mluví právě o vyrovnání jeho pádu a odražení se ode dna, což ale nemá platit pro společnost Apple a její počítače.
- starší graf Gartneru předpovídající prodeje PC -


Nejnovější data společnosti Gartner, na jejíž předpověď jsme se podívali už v dubnu, udávají, že v druhém čtvrtletí tohoto roku trh v porovnání se stejným čtvrtletím minulého roku klesl o 5,2 procenta. To je z celkového hlediska další výrazný pokles, ovšem jde o trh v Severní Americe, který se začíná vzpamatovávat. Trh s PC také značně poznamenala ekonomická a politická nestabilita v řadě regionů. Z tohoto hlediska tak nejde ani tak o nezájem o nová PC, jako spíše o to, že třeba v Jižní Americe nyní řeší daleko ožehavější problémy než nákup nových počítačů.

V Severní Americe se tak prodalo za uplynulý kvartál 15,2 milionů počítačů, což je 1,4% meziroční nárůst, přičemž pro tento kvartál Gartner také předpovídá pozitivní trend. V Evropě ale trh s PC dále klesal, a to o 4,3 procenta, přičemž budoucí výsledky mají být navíc negativně ovlivněny přípravou na vystoupení Velké Británie z EU a z toho vyplývajícího poklesu hodnoty libry a eura. Střední východ, Afriku a Asii potkal pokles 6,3 %, ale to není nic proti Jižní Americe, kde byl pokles dokonce pětinový. Není divu, když ve Venezuele nyní řeší spíše to, aby měli čím naplnit žaludky.

Trh s PC tak z velké části doplácí na celosvětovou nestabilitu, ale který trh ne? Dosud ale také platilo to, že když začne nakupovat nová PC Severní Amerika, ostatní regiony se k ní brzy přidají. Z toho by mohlo těžit především Lenovo jako světově největší prodejce počítačů PC. To dodalo nějakých 13,2 milionů počítačů za poslední kvartál, přičemž druhá firma v pořadí, americká HP, si svou pozici mírně vylepšila, ale stále čínské Lenovo neohrožuje (i když by brzy mohlo) a třetí v pořadí je Dell, taktéž s nárůstem prodaných kusů. O čtvrté místo bojují společnosti Asus, Acer a Apple, která je také počítána mezi prodejce PC, ačkoliv tradičně tím myslíme IBM PC především se systémy Windows.

Právě společnost Apple zaznamenala prudký pokles prodejů Macbooků a Maců a ze šesti největších výrobců zaznamenala zdaleka největší propad.

Zdroj: Gartner
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek