www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Tržní podíl Windows XP se za poslední měsíc opět zvýšil

Tržní podíl Windows XP se za poslední měsíc opět zvýšil
, , aktualita
O vývoji tržních podílů jednotlivých OS vás pravidelně informujeme. Nejnovější data za únor naznačují, že trendy z počátku letošního roku pokračují a starší verze Windows vládnou světu desktopů.reklama
Loni v dubnu Microsoft oficiálně ukončil podporu Windows XP. Tato zpráva neunikla všeobecné pozornosti a bylo toho o ní mnoho napsáno. V reakci na kampaň Microsoftu o nebezpečnosti využívání nepodporovaného systému spousta uživatelů přešla na novější verze Windows, ve většině případů na Windows 7.

Na tržním podílu XP se propad projevil až se zpožděním, když v období mezi zářím a listopadem 2014 přišly XP o více než 10 % trhu (podíl klesl z 23,87 % na 13,57 %). V tomto období dočasně vzrostl podíl nových Windows 8, respektive 8.1.

Trochu alarmující je fakt, že na přelomu roku začal tržní podíl XP opět stoupat, a to poměrně významně a z počátku i na úkor nejnovějších Windows. Statistiky NetNarketShare.com jsou založeny na provozu, jak jej zachycují vybrané webové servery. Lze proto spekulovat o relevanci dat, ale to je obecný problém všech statistických průzkumů.

Data za poslední měsíc naznačují pokračování v trendech z posledních několika málo měsíců. Podíl nejnovější verze Windows 8.1 stoupá, a to hlavně na úkor verze 8. Tyto dvě verze však lze považovat za jedinou, neboť k upgradu dojde prakticky automaticky.

Většina nově prodaných PC s operačním systémem se prodává s předinstalovanými nejnovějšími Windows 8.1. Proto podíl této verze stoupá, nicméně alespoň v posledních několika měsících byl růst podílu Windows 8/8.1 srovnatelný s růstem podílu starých XP.

Nejsilnější pozici mají Windows 7 s tržním podílem okolo 56 %, který se zdá být stabilní (za únor zaznamenal dokonce i mírný vzestup). To i přes fakt, že hlavní fáze technické podpory Windows 7 skončila ani ne před měsícem a bezpečnostní opravy bude Microsoft vydávat už jen 5 let, než skončí podpora definitivně.

Zdroj NetMarketShare
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik