www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC a jiní přesvědčují společnosti k přechodu na 300mm wafery

TSMC a jiní přesvědčují společnosti k přechodu na 300mm wafery
, , aktualita
Výrobci počítačových čipů včetně TSMC chtějí, aby jejich zákazníci upravili své designy pro výrobu čipů na 300mm a ne jen 200mm waferech. Jedná se především o LCD kontrolery, které jsou takto doposud vyráběny.reklama
Výhoda výroby čipů na 300mm waferech oproti 200mm je zřejmá - je ekonomicky daleko výhodnější. Dnes už můžeme také 300mm wafery považovat za mainstream a menší 200mm ustupují do pozadí a využívají se pro výrobu méně složitých čipů pomocí starších technologií. Co se týče jejich velikosti, mluví se o 12palcových a 8palcových waferech, ovšem to plně neodpovídá jejich skutečné velikosti v milimetrech. Vedle toho tu máme ještě 450mm wafery, ale ty v současné době ještě celkově nenabízí takové ekonomické výhody, aby se začaly masově využívat. Mělo by se tak stát snad v roce 2020.
- 300mm a 450mm wafer -


Hlavní výhodou přechodu z 200mm na 300mm velikost je, že získáme podstatně více čipů, přičemž cena výroby takového waferu zůstane podobná. V tomto případě mohou být výsledné čipy vyráběny asi o 40 % levněji. Při srovnání 300mm a 450mm waferů by úspory byly už jen 10 až 20 %, a to především kvůli větším nákladům na litografické procesy, které představují více než 50 % celkových nákladů na výrobu. A taková úspora prý zatím nestojí za to.

TSMC a podobní tak chtějí, aby výrobci LCD Driver IC přešli na 300mm wafery, a to proto, že chtějí využít své linky s 200mm wafery pro jiné účely. Jde tedy o optimalizaci a diverzifikaci výroby, přičemž základním předpokladem je, aby firmy měly dostupnou kapacitu na 300mm linkách, kterou tedy mají. Výhodou pro ně a nakonec i pro nás bude levnější výroba takových čip. Právě TSMC takový krok dle Digitimes velmi silně prosazuje.

Mohli bychom jen hádat, k čemu jinému TSMC chce využít své 200mm linky, ale je zřejmé, že firma musí mít v dohledu velkou zakázku, když na výrobce LCD kontrolerů tak tlačí.

Zdroj: Digitimes
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek