www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC agresivně navyšuje výrobu 16nm FinFET

TSMC agresivně navyšuje výrobu 16nm FinFET
, , aktualita
Společnost TSMC se nachází ve stavu, kdy už má připraven 16nm proces FinFET pro výrobu různých čipů a dle zdrojů z průmyslu by se měla její produkce 20nm a 16nm čipů v tomto roce téměř ztrojnásobit.reklama
Celkový trh spojený se smluvními výrobci počítačových čipů, jako je TSMC nebo GlobalFoundries, má v tomto roce růst o 6,1 procent, ačkoliv PC průmysl přinejlepším stagnuje. Ovšem výrobci čipů samozřejmě nejsou spojeni pouze s PC, ale také s mobilním sektorem, takže vyrábí i procesory (nebo spíše SoC) pro tablety a telefony. Úspěch firem TSMC a GlobalFoundries na mobilním trhu se ale projeví i jinde, však tyto firmy musí především vyrábět, aby měly prostředky k vývoji nových procesů a k vylepšování těch stávajících.
300mm wafer v TSMC


V případě firmy TSMC se očekává, že ta v posledním letošním čtvrtletí značně navýší svou produkci pomocí 20nm a 16nm FinFET procesu a celkové oživení trhu čistě smluvních výrobců se očekává proto, že bude až na výjimky opuštěn starý 45nm proces. Ten nás samozřejmě už dlouho nezajímá, však PC sektor se chystá opustit už i 28nm proces, pokud tedy mluvíme o procesorech a grafických čipech. TSMC tak má v tomto roce prodat 20nm čipy za celkem 5,1 miliardy dolarů, přičemž 16nm bude zatím prodáno jen v hodnotě 0,6 miliardy. Můžeme ale očekávat, že tyto výdělky půjdou v nejbližším období výrazně nahoru. Pro porovnání, v předchozím roce TSMC prodalo 20nm čipy v hodnotě 2,1 miliardy dollarů.

O TSMC již nějaký ten pátek víme, že bude vyrábět a v případě firmy NVIDIA již vyrábí příští generaci grafických čipů Pascal, a to právě pomocí svého 16nm procesu FinFET+. To samé se má týkat i příštích Radeonů "Arctic Islands" a vzhledem k tomu, že AMD i NVIDIA využijí paměti HBM2 se stejným potenciálem, pak bude záležet pouze na nich a jejich architekturách, zda převezme výkonnostní žezlo GeForce či Radeon. Může to ale samozřejmě být i plichta a navíc ještě čekáme na potvrzení, že AMD skutečně využije TSMC a ne třeba GlobalFoundries a jejich 14nm proces.

Výroba 16nm čipů v TSMC tedy již jede naplno a v současné době se vyrábí více než 60 různých čipů a další jsou na cestě. To se má týkat firem jako Avago, Freescale, LG, MediaTek, NVIDIA, AMD, Renesas či Xilinx.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře