www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

TSMC chce soupeřit se Samsungem ohledně 7nm výrobního procesu

TSMC chce soupeřit se Samsungem ohledně 7nm výrobního procesu
, , aktualita
Momentálně se odehrává bitva o to, kdo jako první nasadí 10nm výrobní proces, TSMC však přemýšlí nad vzdálenější budoucností. Kdy hodlá nasadit 10nm proces a kdy 7nm? Jak je na tom konkurence v podobě Samsungu a Intelu?reklama
Momentálně jsou tři velké společnosti, které produkují polovodičové čipy. Jednak Intel, který se o svou technologii téměř nedělí a používá ji pro výrobu svých procesorů. Dále Samsung, který vyrábí hlavně mobilní procesory - má vlastní řadu Exynos, která se dostala i do televizí. Samsung se o své technologie dělí, například vyráběl mobilní čipy pro iPhone nebo mobilní procesor Qualcomm Snapdragon 820.

Třetí společností je TSMC. Ta polovodiče nevyrábí pro sebe, ale pro společnosti jako NVIDIA, AMD a mnoho firem, které vyrábí například čipy do telefonů a tabletů. Z tohoto důvodu je pro počítačové odvětví důležité, jak se TSMC daří. Například NVIDIA používala 28nm proces tři roky, až letos mohla přejít na 16 nm.

Tím se dostáváme k současné situaci - TSMC dokáže masově vyrábět čipy na 16 nm, Intel a Samsung na 14. Nanometráž ale není vše. Poslední procesor Applu odhalil, že 16nm proces TSMC je lepší než 14nm proces Samsungu. Existovaly totiž dvě verze tohoto procesoru a ta od TSMC měla lepší výsledky.

Co se přesunu na 10nm proces týče, Intel mohl být lídrem v této oblasti, ale nakonec se rozhodl, že výrobu na 10 nm započne až v příštím roku. TSMC má v plánu certifikaci tohoto výrobního procesu ještě tento rok a na začátku příštího roku by se měla rozjet nemasová testovací produkce. Masová produkce by měla započít v druhé polovině příštího roku. Příští rok by měl na 10nm technologii přejít i Samsung.

Předseda TSMC Morris Chang však uvádí, že důležitý boj bude mezi TSMC a Samsungem o 7nm výrobní proces. Dále řekl, že Intel není pro TSMC soupeř, protože spolu mají obě společnosti dobré vztahy. TSMC by mělo být prvním výrobcem, který si licencuje výrobu 7nm waferů.

Plány na jejich výrobu jsou následující - první produkce 7nm čipů mají začít v roce 2017, spíše na jeho konci. Na počátku roku 2018 má pak společnost začít masově produkovat 7nm wafery. Zda se tak skutečně stane, je otázkou, TSMC už mělo problémy při dodržování podobných slibů.

Zdroj: PhoneArena
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek