www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC odstartuje 16nm výrobu ještě letos

TSMC odstartuje 16nm výrobu ještě letos
, , aktualita
Jeden z největších a nejdůležitějších světových výrobců počítačových čipů, společnost TSMC, chce ještě v tomto roce začít vyrábět pomocí 16nm procesu. Dočkat se mají firmy produkující SoC, procesory i grafické čipy.reklama
Teprve v tomto měsíci ale firma TSMC začala vyrábět pomocí 20nm procesu, čili chce přejít na modernější ani ne za rok. Cílem pochopitelně je, aby TSMC nabídlo možnost výroby pomocí 16nm procesu dříve než konkurence, což mu v podstatě automaticky zajistí zakázky na výrobu moderních a výkonných čipů, a tedy i zisk. Pro tento rok chce firma TSMC dosáhnout toho, aby se 20nm čipy podílely na 10 procentech jejích příjmů.

Mark Liu, CEO firmy TSMC, potvrdil, že vývoj 16nm výrobního procesu FinFET (16FinFET) probíhá velmi dobře a je oproti předchozím plánům napřed. Vidí za tím především zkušenosti získané vývojem 20nm procesu, které umožnily, aby výroba pamětí SRAM pomocí 16FinFET měla už dnes podobnou výtěžnost.

Firma tak již má plány na výrobu více než dvaceti různých SoC, procesorů a grafických čipů pomocí procesu 16FinFET, která má odstartovat ještě v tomto roce. Specifický nebyl, ovšem můžeme očekávat, že mezi zákazníky nebude chybět AMD či NVIDIA. Liu ale prozradil, že TSMC pracuje na 16FinFET plus využívajícím vylepšené tranzistory slibující výkonnostní nárůst kolem 15 procent a že půjde o "nejvýkonnější technologii mezi všemi dostupnými 16 a 14nm technologiemi v tomto roce" a že tím TSMC získá náskok i před Samsungem.

TSMC si dobře vede také z hlediska finančních výsledků. Hodnota jeho akcií roste již od začátku listopadu a v tomto roce chce firma zvýšit své tržby i zisk alespoň o 10 procent. Zajistit to má především poptávka po čipech pro mobilní zařízení. Dle Bloomberg firma TSMC vydělává kolem 13 USD z každého prodaného hi-end smartphonu, který nese jím vyrobené čipy a právě smartphonů a tabletů se má letos prodat o 35 % více než loni.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek