www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC vyrobilo první funkční 16nm FinFET čip

TSMC vyrobilo první funkční 16nm FinFET čip
, , aktualita
Společnost TSMC, jejíž výrobní kapacity využívá řada známých firem jako AMD či NVIDIA, představila první fungující čip vyrobený 16nm procesem FinFET. Spolupracovala na něm s HiSilicon Technologies.reklama
Podařená výroba takového čipu je výrazným krokem kupředu a základní předpoklad uspokojení poptávky po rychlejších, menších a energeticky efektivnějších procesorech. Společnost HiSilicon Technologies dodala design tohoto nového čipu.

Konkrétně šlo o 32jádrový procesor ARM Cortex-A57, který je určen pro nasazení v síťových zařízeních, v nichž může pracovat až na frekvenci 2,6 GHz. Je to značně jednodušší čip, než jsou dnešní mobilní SoC nebo GPU, ale někde se začít musí.

Dle oficiálního vyjádření firmy TSMC její nový proces slibuje vysoké frekvence a nižší spotřebu stejně jako úniky proudu. Vyrobený síťový procesor má být o 40 procent rychlejší při stejné spotřebě, nebo o 60 procent energeticky úspornější při stejném výkonu, a to při porovnání s podobným procesorem vyrobeným 28nm technologií (28HPM).

Zákazníci firmy TSMC se tedy již mohou těšit na to, že si již v prvním kvartále příštího roku nechají vyrobit první čipy dle vlastního návrhu. Budoucí konkurencí se má stát firmami Samsung a Globalfoundries chystaný 14nm FinFET proces, s jehož pomocí se první funkční čipy plánují vyrobit někdy v první polovině příštího roku.

V souvislosti s tím jsme se také dozvěděli, že čip Apple A8 použitý v nových telefonech iPhone 6 a iPhone 6 Plus je dle ExtremeTech také vyrobený firmou TSMC, a to pomocí jejího 20nm procesu. Ten však má oproti 28nm procesu prý nabídnout jen malé zlepšení.
- vnitřní uspořádání nového čipu Apple A8 -


Můžeme se podívat také na to, co najdeme uvnitř nového A8, v němž objevíme dvoujádrový proceso a čtyřjádrové GPU, což je stejné jako v případě staršího A7.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář