Umělá inteligence se nyní snaží tvořit z fotografií videa

Umělá inteligence se nyní snaží tvořit z fotografií videa
, , aktualita
Pokud předložíte fotografii člověku, pak ten, pokud není zcela bez představivosti, dokáže předpovědět, co dalšího se v zachycené scéně může stát, například že čekající vlak na peróně se rozjede. Nyní se o to snaží i počítače.reklama
Za těmito snahami napodobit lidskou představivost se počítače snaží díky hlubokému učení a rovnou ukazují, jaké jejich představy jsou. Pokud rozpoznají někoho sedícího na bicyklu, tak vědí, že ten nejspíše pojede směrem, kterým se dívá. Pes a letící frisbee na jedné fotografii by zase mělo vyústit ve scénu psa chytajícího talíř do tlamy a tak podobně.

Za touto lidskou schopností přitom stojí především léta zkušeností a nabírání znalostí, takže i počítač potřebuje vědět, že třeba vlak je dopravní prostředek, který se dokáže pomalu rozjet po kolejích, co dělají vlny u pobřeží, takže potřebuje celou studnici vědomostí, které si dokáže spojit s rozpoznaným obrazem. První výsledky ukázané ve formě kratinkých gifů jsou spíše rozpačité a vypadají jako nepovedený morfing, však jde také o rané pokusy. Rozhodně je ale na nich vidět, že počítač zjistil, co na fotografiích je a co to umí.

A jak byl počítač trénován? Jako obvykle "tunami" materiálu, a to konkrétně dvěma miliony videí z Flickeru, které byly tematicky vybrány, aby zapadaly do jedné za čtyř kategorií: lidé/zvířata pohybující se na trávě, pláže, nádraží a porodnice plné dětí. Aby to počítač neměl příliš těžké, tak videa byla dodatečně stabilizována, aby se obraz neklepal. Počítač se tak z nich učil a pak dokázal jednak z opravdových fotografií tvořit videa, nebo spíše krátké animace (viz nahoře) a pak dokázal i tvořit zcela vlastní rozpohybované scény, na nichž už je vidět, že ani jejich základ moc neodpovídá realitě (viz dole). Rozpohybované je můžete vidět zde.

Prvotní výsledky jsou tak celkem slibné a výsledný systém se může stát předchůdcem toho, co je známo jako prediktivní počítače, které budou schopny předpovídat budoucí události. Nelze si tak nevzpomenout na Asimovu psychohistorii nebo nověji na film Minority Report.

Zdroj: The Verge
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik