www.svethardware.cz
>
>

USB typ C: ne jeden, ale devět typů konektoru

USB typ C: ne jeden, ale devět typů konektoru
, , aktualita
Na nástup konektoru USB typu C se čekalo dlouho, však originální USB je k dispozici již od roku 1997. Letos jsme se tedy už dočkali oboustranného USB-C, který má nahradit i jiná rozhraní, ovšem o zjednodušení se nedá moc mluvit.reklama
Ne všechny konektory USB typu C si totiž budou rovny, ačkoliv navenek budou vypadat stejně. K dispozici tak bude devět různých implementací, respektive s tolika bude možné se setkat, ale jestli budou opravdu využívány, to už je jiná věc. Mluví o tom nejnovější specifikace Universal Serial Bus 3.1, které představují 24pinový konektor USB C stejně jako řadu inovací, jež značně rozšiřují možnosti využití rozhraní USB. Důležité ale je, že nové specifikace zachovávají plnou zpětnou kompatibilitu s předchozí verzí tohoto standardu.

Hlavní myšlenka je známá už dlouho, jde o to vytvořit konektor, který zvládne v podstatě vše. Určen je pro připojení klasických periferií a úložných zařízení, pro což jsou využity datové linky s propustností až 40 Gbps (to ale zajistí až Thunderbolt). Zvládne připojit také dva monitory či jiná zobrazovací zařízení, a to i s rozlišením 4K při 60 Hz a vedle toho umí připojené zařízení zásobova až 100 W energie. K tomu všemu využije protokoly Thunderbolt, DisplayPort, USB a PCI Express. Jenomže implementace toho všeho je dnes drahá a často zbytečná, takže není divu, že se objeví různé verze rozhraní USB C.

USB 3.1 změnilo kódování signálu do 128b/132b, což je okoukané ze sběrnice PCI Express 3.0 a má to za následek výrazné zmenšení overheadu na 3 - 4 procenta. Reálná propustnost tohoto rozhraní se tak může pohybovat mezi 1,2 až 1,25 GB/s. Přenos až 100 W energie je zajištěna specifikacemi USB Power Delivery 2.0. A další možnosti mají výrobci hardwaru, kteří budou moci do rozhraní implementovat vlastní funkce díky režimům Alternate a Accessory.

Toto vše tedy může, ale nemusí být zahrnuto ve výsledném fyzickém rozhraní, což je i důvod toho, že se jednotlivé implementace mohou značně lišit. Na jedné straně je tu USB C jen s podporou rozhraní USB 2.0 (480 Mb/s) a na opačné pak USB C s podporou Thunderboltu (40 Gb/s) a možností napájení (PD Enabled), přičemž mezi nimi je ještě sedm dalších možných verzí lišících se právě PD a podporou různých rozhraní. O schopnostech daného portu se dozvíme díky blízkým piktogramům, jak ukazuje obrázek nahoře.

Z toho všeho vyplývá, že samotná informace o přítomnosti konektoru USB C neznamená vůbec nic. Klidně to může být ve výsledku prosté pomalé USB 2.0, nebo naopak moderní rozhraní napojené na kontroler Intel Alpine Ridge, který je v současnosti jediný, v jehož nabídce je vše, co USB C dokáže využít. Podporuje tak i rozhraní Thunderbolt 3 se 40 Gb/s a co se týče výrobců základních desek, pak v současné době je Gigabyte jedinou firmou, která na své desky se Z170 montuje kontrolery Alpine Ridge.

Poté nás nemůže ani moc překvapit fakt, že vedle různých portů USB C tu budou i různé kabely jako třeba USB 3.1 C - C s 15 vodiči nebo USB 2.0 C - C s pouze 5 vodiči. Je tedy nad slunce jasné, že pro plnou funkčnost lepších verzí USB C bude zapotřebí příslušně vybavený kabel, přičemž ty nejlepší pro plně vybavené USB C s Thunderboltem budou aktivní a vybavené ID čipem, který ponese potřebné informace třeba o specifikacích zařízení potřebných pro správnou funkčnost USB Power Delivery 2.0. Počítá se také se speciálními redukcemi, které umožní připojit starý hardware k novému počítači nebo naopak nový hardware ke starému počítači.

Časem by se měla situace uklidnit, neboť všechny USB C mají postupně nabídnout propustnosti 10 Gb/s a PD, ale aktuálně to nevypadá, že by USB C přinesl zjednodušení a unifikaci celého rozhraní, spíše naopak. Na druhou stranu, právě tato diverzifikace a možnost vyrábět levnější hardware s USB C umožní rychlejší rozšíření tohoto rozhraní, i když zákazníci budou z takového přístupu jistě zmatení.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře