www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Uspějí Windows 10 ve všech segmentech trhu?

Uspějí Windows 10 ve všech segmentech trhu?
, , aktualita
Vypadá to, že Satya Nadella je v případě nutnosti ochotný provést radikální řez a zastavit aktivity Microsoftu na poli mobilních telefonů. Má takový krok logiku? A proč potom Microsoft věnoval tolik úsilí, aby Windows 10 vtiskl vlastnosti pro mobilní svět?reklama
Hned na úvod je třeba podotknout, že Satya Nadella byl prý vždy proti akvizici Nokie. Může se tak lehce stát obětí syndromu „vždyť jsem vám to říkal“. Jistě znáte tenhle stav, kdy se člověk (podvědomě?) chová tak, aby došlo na jeho dřívější slova. Navíc ekonomické výsledky divize mobilních telefonů mu dávají za pravdu.

Pojďme si připomenout, co všechno udělal Microsoft pro mobilní charakter Windows 10. Především vytvořil dlaždicový design známý jako Metro, respektive moderní rozhraní. A do značné míry mu přizpůsobil charakter Windows 8 a 8.1. Dále přišel s konceptem univerzálních Windows aplikací (Windows Apps) použitelných od mobilu přes phablet a tablet po desktop. Pak je tu maximální podpora vývojářům pro co nejsnazší přenos aplikací z Androidu a  iOS.


Windows Phone


Má to teď Microsoft všechno hodit do koše? To je klíčová otázka. Ekonom by mluvil o utopených nákladech, které nemají být brány v potaz. Podstatné je jen to co bude, nebo spíše co může být. Hodiny práce a vynaložené náklady jsou nenávratně pryč a podstatné je jen to, jestli může Redmond ještě mít s mobilními telefony vůbec nějaký úspěch.

Já bych mu ho upřímně přál, protože Android mi k srdci nikdy nepřirostl a iPhone není – po anglicku řečeno – můj šálek čaje. Ale takhle zřejmě uvažuje jen minimum zákazníků. Velká většina je s Androidem spokojená a iOS a iPhone jsou pro uživatele Applu naprosto srdeční záležitostí. A tomu odpovídá jednociferný tržní podíl mobilních telefonů s Windows.

Přitom, pokud mohu na základě referencí uživatelů Windows Phone ve svém okolí soudit, jde o velmi dobrý systém jak po stránce softwaru, tak po stránce hardwaru. Problémem je, kdo z významných hráčů na mobilním hřišti vlastně vyrábí telefony s Windows? Prakticky jen Microsoft. Takže pokud by Redmond „zařízl“ výrobu mobilů, dá se téměř jistě čekat, že Windows na telefonech končí.


One Windows Platform


Každopádně teď Microsoft propustil 7800 pracovníků své mobilní divize, rozhodl se zpřehlednit svou nabídku mobilů a zřejmě napjatě čeká, co s jeho mobilními výsledky udělají Windows 10. Myslím, že kdyby v Redmondu aspoň trochu nedoufali, nepodnikali by až dosud jistě náročné a usilovné kroky popsané výše. Nicméně řada webů už spekuluje, že i přesto je Satya Nadella odhodlán v případě potřeby aktivity na poli mobilních telefonů úplně zarazit.

Jelikož mu nevidím do hlavy, nebudu tuhle možnost komentovat. Spíš by mě zajímalo, jak by se zastavení aktivit na poli mobilních telefonů promítlo na poli tabletů, konvertibilních zařízení a notebooků. Jestli a jak by se změnila Windows 10? Opět by se přizpůsobila desktopu? Odešlo by moderní rozhraní definitivně do věčných lovišť?

Mají vůbec Windows 10 nějakou šanci na poli tabletů, bez úspěchu na poli mobilů? Budou příští „peckou“ dotykové, nebo ještě lépe stylusy podporující notebooky? Začne jejich počet růst? A pomalu nebo rychle? Co si o tom myslí Microsoft, který na jaře koupil výrobce stylusů, izraelskou společnost N-trig? Určitě by to nedělal, kdyby úspěchu desítek na tomhle poli tomu nevěřil.


Sorface Pro 3


A mohou se masověji prosadit konvertibilní zařízení (2-in-1) typu Surface Pro, třeba na úkor vyhraněných tabletů, či notebooků? Jak to celé dopadne, nevím. O Windows 10 bych se rozhodně nebál na desktopu a na noteboocích. 2-in-1 zařízení pokládám za černého koně a Microsoft zřejmě také. Jak to nakonec bude s Windows 10 na mobilních telefonech je ve hvězdách.

Nicméně Redmond má plán B. Prakticky všechny své klíčové mobilní aplikace portuje na Android a iOS.

Zdroj: Microsoft
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře