www.svethardware.cz
>
>
>

V Dubaji se otevřela první budova vyrobená díky 3D tisku

V Dubaji se otevřela první budova vyrobená díky 3D tisku
, , aktualita
3D tisk nabízí v oblasti výroby obrovské množství možností. Není tedy důvod, proč by se pomocí této technologie neměly vytvářet i budovy. Jedna taková budova vyrobená díky 3D tisku se otevírá v Dubaji.reklama
Technologie 3D tisku dokáže urychlit proces výroby nejrůznějších předmětů. S 3D tiskem je ale možné vyrábět i větší struktury, což dokazuje tato kancelářská budova, která je k vidění v Dubaji. Jedná se o první budovu na světě, která je naprosto celá vyrobená pomocí 3D tisku.

Výhoda 3D tisku spočívá především v tom, že díky této technologii byla budova vytištěna za velmi krátkou dobu a ušetřily se i finanční náklady. Tato jednopatrová budova se rozprostírá na ploše 250 metrů čtverečních a vytisknout ji trvalo jen 17 dní. Celkově tato stavba vyšla na 140 000 dolarů, což je v přepočtu přibližně 3 400 000 Kč.

K vytvoření takové struktury, jaká se v centru Dubaje blízko Mezinárodního finančního centra nachází, se samozřejmě nedá použít obyčejná 3D tiskárna, kterou si mnoho lidí představí. Místo nevelkého zařízení pro standardní tisk drobných polymerových součástek byla na výrobu dubajské budovy vyvinuta speciální 3D tiskárna. Ta má mnohem větší rozměry - 6 metrů na výšku, 36 metrů na šířku a 12 metrů na délku. Jako materiál na výrobu se používala speciální směs betonu, vyztuženého plastu a sádry zpevněné skleněnými vlákny. Zkoušky spolehlivosti a odolnosti materiálu byly prováděny v Číně a ve Velké Británii.

"Toto je první budova na světě vytištěná pomocí 3D tisku a není to jenom holá budova, má plně funkční kanceláře a vybavení. Věříme, že je to pouze začátek. Svět se změní," prohlásil ministr Spojených arabských emirátů Mohamed Al Gergawi. Podle něj by v Dubaji mělo být do roku 2030 až 25 % budov vyrobeno pomocí 3D tisku. Mohamed Al Gergawi také prohlásil, že technologie 3D tisku může snížit dobu stavebního procesu o 50-70 % a náklady o 50-80 %. To jsou vysoká čísla, která hovoří pro to, že se technologie 3D tisku skutečně vyplatí.

Tato kancelářská budova se stane dočasným sídlem společnosti Dubai Future Foundation, která za celým tímto projektem stojí. Ta si tam však neposedí dlouho, protože příští rok se plánuje, že se v této unikátní budově usadí dubajské Museum of the Future.

Zdroje: engadget.com, inhabitat.com
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře