www.svethardware.cz
>
>
>

Valve: DirectX 12 nemá smysl, Vulkan ano

Valve: DirectX 12 nemá smysl, Vulkan ano
, , aktualita
Nové DirectX 12 od společnosti Microsoft slibují podstatné navýšení výkonu, ovšem společnost Valve Software věří, že by bylo lepší namísto DX 12 využívat víceplatformový Vulkan, čili nástupce OpenGL.reklama
Asi každému bude hned jasné, odkud vítr vane. Valve již za pár týdnů uvede na trh své počítače Steam Machine, které mají konkurovat herním konzolím i herním PC a vybaveny budou operačním systémem Steam OS založeným na Linuxu. Čili na tomto operačním systému nové DirectX 12 nepoběží, ovšem Vulkan ano. Jde tedy v podstatě o pokračování souboje starších DirectX, které byly také vyhrazeny pouze systémům firmy Microsoft, a otevřených OpenGL. Zmínit pak můžeme ještě Metal od firmy Apple, ale ten stojí poněkud stranou hlavního dění, neboť je určen pro zařízení s iOS či OS X. Všechny tři ale můžeme považovat za tzv. low-level API, které mají lépe využívat dostupný hardware a především vícejádrové procesory. Všechny také podporují GPGPU pro provádění výpočtů na grafickém hardwaru a jsou kompatibilní i se staršími kartami.

Dle Valve je tedy Vulkan API budoucnosti právě proto, že ostatní dvě jsou vázána na konkrétní platformy, zatímco Vulkan může pracovat na Windows, Linuxu i Androidu, a tedy i na různém hardwaru včetně ARM. Měl by tedy být vhodnější i pro vývojáře, kteří by dle Dana Ginsburga z Valve přirozeně měli chtít, aby jejich hry fungovaly na více typech zařízení. Vulkan bude vhodný nejen pro Windows 10, ale také pro starší Windows 8 a 7, čili zde existuje výhoda i pro PC hráče, kteří nechtějí opustit starší verze Windows. Na druhou stranu, hra vyvinutá pro PC bude v podstatně nezměněné podobě těžko dobře fungovat také na tabletu či dokonce telefonu.

Nicméně výhoda OpenGL v otevřenosti tu byla vždy a nebylo to tomuto API nic platné, DirectX stejně dnes hernímu světu s přehledem vládnou, tedy alespoň co se týče PC, o které firmě Valve jde především. Nicméně Vulkan ještě na rozdíl od DirectX 12 není dokončen a ty nejvíce optimistické předpoklady mluví o konci tohoto roku. Pokud tedy vývojáři chtějí už pracovat na hře pro nějaké low-level API, jedinou volbou je zatím DirectX 12.

Jisté je to, že Valve se bude všelijak snažit podpořit svou novou herní platformu Steam, která bez dostatečného počtu kvalitních titulů nemá moc šancí na úspěch. Potřebuje tedy, aby vývojáři počítali s Vulkanem, neboť bez něj bude jedinou šancí to, že uživatelé budou streamovat hry z PC s Windows do Steam machine a následně televizoru. A to mohou i dnes bez kupování Steam Machine jako prostředníka. Valve má tedy před sebou kolosální úkol, neboť světu PC (a zvláště tomu hernímu) vládnou Windows, a tedy i DirectX.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení Windows 10 jsou dle Microsoftu už na 400 milionech zařízení
Microsoft dle aktuálních údajů v posledním půlroce značně pokročil v rozšiřování systému Windows 10. Z březnových 270 milionů instalací se postupně dostal až na dnešních 400 milionů. Znamená to, že W10 se rozšiřuje rychleji než kterýkoliv jeho předchůdce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře