www.svethardware.cz
>
>

Vědci oživují naděje na výrobu draslíkových baterií

Vědci oživují naděje na výrobu draslíkových baterií
, , aktualita
Již více než osmdesát let byla výroba a nasazení draslíko-iontových baterií považována za nemožnou, a přitom je materiál pro výrobu takových bateriích hojný a levný. Výzkumníci z Oregon State University (OSU) ale tyto naděje oživují.reklama
Vývoj draslíko-iontových baterií před 83 lety skončil ve slepé uličce a namísto nich jsme skončili u jiných technologií, jako jsou nikl-kadmiové, lithium-iontové nebo lithium-polymerové baterie. Problém byl v tom, že lidé považovali draslík za prvek, který nemůže fungovat s grafitovými nebo jinými anodami v baterii, a tak vývoj ustal již v roce 1932 a dle profesora chemie Xiulei Ji z OSU se tomuto tématu poté již nikdo pořádně nevěnoval.

Výzkumníci z OSU řikají, že se jim podařilo vyrobit funkční články, které nazývají prostě K-ion, přičemž ty pracují s široce používanými a levnými grafitovými anodami. Draslík má přitom před lithiem podstatnou výhodu. Lithium se v průměru nachází jen v 0,0017 procentech hmotnosti zemské kůry a je složité na recyklaci. Draslíku je přitom na Zemi 880x více.

Problém je v tom, že vyrobené draslíkové baterie nedosahují tak vysoké energetické hustoty jako Li-ion a jejich tvůrci si nemyslí, že be někdy mohly být lepší než jejich zavedená konkurence. Mohly by se ale k Li-ion v tomto ohledu alespoň přiblížit, a tím se stát levnější náhradou i s ohledem na životnost. Nyní čeká pracovníky z OSU další výzkum a hledání cest, jak tyto baterie dostat na trh. Jejich využití by pak bylo zřejmé, čili všude tam, kde se dnes uplatní Li-ion. Nutno ale poznamenat, že v posledních letech se objevují zprávy o nových bateriových technologiích průběžně, ovšem na trhu se zatím nezměnilo vůbec nic.
Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek