www.svethardware.cz
>
>
>

Vědci vyrobili 1000x úspornější Wi-Fi čip

Vědci vyrobili 1000x úspornější Wi-Fi čip
, , aktualita
Američtí vědci z NASA JPL a Kalifornské univerzity spojili své síly při vývoji nového Wi-Fi čipu, který by přinesl značné úspory energie. Nakonec se jim podařilo vyrobit čip, který nepotřebuje klasický vysílač a přijímač, díky čemuž je velice úsporný.reklama
Na novém čipu pracovali tedy pracovníci v NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory) v Pasadeně a Kalifornské univerzitě (UCLA) a jejich záměrem bylo stvořit Wi-Fi čip, který bude velice nenáročný na energii, a bude se tak hodit především pro bateriemi napájená zařízení. Vytvořený čip byl již testován na vzdálenost 2,5 metru, kdy byl schopen přijímat data s propustností 330 Mbps, přičemž používal "asi tisíckrát méně energie než klasické Wi-Fi řešení". Pracoval také na vzdálenost 6 metrů, ale to už NASA neprozradila, jaké propustnosti dosáhl a při jaké spotřebě.

A jak tedy nový čip funguje? Zdroj je popisuje jako prostý "switched reflector", tedy jakýsi "přepínaný odražeč". NASA vysvětluje, že v případě, kdy je vysílaný signál absorbován speciálním obvodem (na obrázku), znamená to, že jsme přijali 0 v binárním kódu. Pokud ale čip tuto energii odrazí, znamená to 1. Takto vybavený čip potřebuje jen velmi málo energie a umožní přitom rychlé přenosy dat, ovšem alespoň prozatím evidentně jen na krátkou vzdálenost. Problémem je také odražený signál od jiných blízkých objektů, který mohl čip mást, k čemuž slouží obvod v čipu, který je schopen tyto odrazy detekovat a potlačit.

Dalším problémem je, že tato technologie vyžaduje, aby Wi-Fi router (či prostě protistrana v komunikaci) využíval sám pro své bezdrátové připojení více energie, než kdyby měl komunikovat s klasickým Wi-Fi modulem. NASA ale vidí v nové technologii velký potenciál, a to především u zařízení, která nemají k dispozici velké baterie, což mohou být dnešní chytré hodinky nebo náramky. Organizace, která řídila výzkum NASA JPL a UCLA, vlastní potřebné patenty a už souhlasila s tím, že nová technologie bude moci být využita pro výrobu spotřební elektroniky.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře