www.svethardware.cz
>
>
>

Vejce vyrobená 3D tiskem pomůžou proti vyhynutí supů

Vejce vyrobená 3D tiskem pomůžou proti vyhynutí supů
, , aktualita
Technologie 3D tisku se nemusí používat jen na výrobu robotů, má své velké využití i v jiných odvětvích. Významně například pomáhá ochráncům přírody, kteří se snaží získat data od vymírajících druhů.reklama
Technologie dokáže pomoci i přírodě, a to tam, kde si příroda už sama neporadí. Supi se v současné době potýkají s tím, že jim hrozí vyhynutí. Různé organizace se tak těmto ohroženým ptákům snaží pomoct, Mezinárodní centrum pro dravé ptáky ve Velké Británii však vymyslelo jiný způsob. Zachrání supy díky umělým vejcím, které budou vyrobeny pomocí technologie 3D tisku.

Repliky vajec ochránci přírody navrhli tak, aby měly svůj tvar, hmotnost a celkový vzhled stejný jako skutečná vejce. Jenže tato malá zařízení vytištěná na 3D tiskárnách nemají za úkol ukrývat ptačí mláďata, ale slouží ke sbírání dat od supů. Pomocí senzorů ukrytých uvnitř vejce jsou shromažďovány informace o celém komplikovaném inkubačním procesu.

Tato data, která jsou bezdrátově přenášena, pak pomohou při odchovu ptáků v zajetí za účelem zvýšení populace tohoto ohroženého afrického druhu. Senzory měří veličiny, jako je teplota, vlhkost, atmosférický tlak, množství oxidu uhličitého a světla a pohyb nebo natáčení. Tohle vše pak pomůže vytvořit umělé prostředí pro vejce, které bude stejné, jako to přirozené prostředí, a umožní to odchovat mláďata supů.

Výhodou tohoto projektu je, že se do něj může zapojit kdokoliv, kdo má alespoň přístup k 3D tiskárně, na které může vejce vyrobit. Ta totiž nemusí být vyráběna sériově, ale může je vytisknout každý, kdo se chce zapojit. Stránky eggduino.org nabízí podrobný popis toho, jak vytisknout vlastní chytré vejce, vyrobit senzor a sbírat data od supů žijících například v trochu odlišných klimatických podmínkách. Nadšenci tak mohou sami pomoci.

Zdroje: eggduino.org, engadget.com
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře