www.svethardware.cz
>
>

VESA zveřejnila specifikace standardu DisplayPort 1.4

VESA zveřejnila specifikace standardu DisplayPort 1.4
, , aktualita
Video Electronics Standards Association (VESA) ohlásila nový standard DisplayPort, a to tedy již verzi 1.4, která navazuje na DisplayPort 1.3 z roku 2014. Co nám tedy nová verze nabídne za pokrok?reklama
DisplayPort 1.3 v kostce přinesl celkové zvýšení datové propustnosti na 32,4 Gbps (čtyři 8,1Gbps linky), díky čemuž podporuje monitory s rozlišením až 5K s použitelnou snímkovací frekvencí (tedy 60 Hz). Specifikace tohoto rozhraní byly zveřejněny v září 2014, čili nová verze DisplayPortu přichází asi rok a půl poté. Již dříve se také do podpory zahrnula rozhraní USB s konektorem typu C a Thunderbolt, přes která tak je možné přenášet obrazová data jako přes klasický kabel s konektory DisplayPort. Verze DisplayPort 1.3 také umožnila s využitím funkce VESA Coordinated Video Timing připojit i dva monitory s rozlišením 3840 x 2160.

DisplayPort 1.4 je první verze s podporou technologie Display Stream Compression (DSC), a to ve verzi 1.2, která umožní zkomprimovat data v poměru 3:1. A jak VESA slibuje, nemá to mít žádné dopady na kvalitu obrazu, čili má jít o bezztrátovou kompresi. Už jen to by samo o sobě zajistilo možnost připojit zobrazovací zařízení s ještě větším rozlišením než 5K, popřípadě zajistit výrazně vyšší frekvenci snímků. O zvýšení datové propustnosti jako takové se tedy nejedná.

Zmíněná komprese se může využí především na rozhraní USB (type C), kde zajistí možnost přenosu obrazu ve vysokém rozlišení současně při využití rozhraní SuperSpeed USB, a to tedy přes jeden kabel. Pak také nepřekvapí zaměření na HDR vyžadující velký barevný rozsah, což je spojeno s rozlišením až 8K. Mluví se tedy o 8K při 60 Hz s HDR nebo o 4K při až 120 Hz a rovněž s HDR (AMD už dříve slíbilo, že se na HDR zaměří více než kdy předtím). Přenosy komprimovaného videa také budou vyžadovat novou funkci pro opravu chyb, a sice FEC (Forward Error Correction) a pak je tu HDR meta transport využitelný pro budoucí formáty dynamického HDR stejně tak jako pro konverzi z DP do HDMI 2.0a. Vylepšení se dočkalo také audio a díky Expanded Audio Transport je možné přenášet najednou až 32 audio kanálů se vzorkovací frekvencí 1536 kHz a podporou všech známých audio formátů.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější LCD monitory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů