www.svethardware.cz
>
>
>

Vyděračský software Bart si vystačí i bez složitých technik

Vyděračský software Bart si vystačí i bez složitých technik
, , aktualita
Některé vyděračské softwary využívají pokročilé šifrovací algoritmy a postupy, které zablokují celý počítač a vyžadují výkupné. Ransomware Bart na to jde ale mnohem jednodušeji, prostě zabalí vybrané soubory do zaheslovaného ZIPu.reklama
Ransomware (vyděračský software) je dnes velmi oblíbená forma kybernetických útoků. Spuštěním škodlivého kódu dojde zpravidla k zašifrování celého disku, restartování počítače a jeho zablokování do doby, než zaplatíte výkupné. Nový ransomware Bart na to jde ale ještě o něco jednodušeji. Místo napadání základních struktur pevného disku nebo šifrování celého obsahu jen najde v počítači soubory jako jsou fotografie, videa, hudba nebo různé dokumenty, databáze a zabalí je do zaheslovaného ZIPu. I zde je ale velmi silné šifrování, veškerá režie okolo je ale jednodušší, není třeba se ani připojovat k serverům útočníků.
www.elbpresse.de [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], přes Wikimedia Commons


Infikování je tradiční, tedy stažením přílohy e-mailu a jejím spuštěním. Kód v JavaScriptu stáhne aplikaci RockLoader a ta stáhne a nainstaluje Barta. Ten pak prohledá disk pro výše zmíněné typy souborů a vytvoří jejich zaheslovaný ekvivalent s příponou .bart.zip. Vyděřači vyžadují nemalé 3 bitcoiny, což je dnes okolo 47 tisíc Kč. Oběť musí zaslat hackerům vygenerované ID, podle kterého je pak odeslán klíč k odemčení souborů. Existují mutace v angličtině, španělštině, italštině, francouzštině a němčině. Pokud je ale v operačním systému detekována ruština, ukrajinština nebo běloruština, ransomware je neaktivní.

Zdroj: securityweek.com, pcworld.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář