www.svethardware.cz
>
>
>
>

Výkonné Maxwell budou nejspíše stále na 28 nm

Výkonné Maxwell budou nejspíše stále na 28 nm
, , aktualita
Vypadá to, že TSMC má problémy s přechodem na 20nm výrobní proces, na nějž spoléhala mimo jiné firmy také NVIDIA, která doufala, že na něm postaví výkonná GPU Maxwell. Mluví se tak o tom, že musí měnit plány.reklama
NVIDIA je tak asi nucena předělat své čipy GM204 a GM206 tak, aby byly vhodné pro výrobu již dlouho odladěným 28nm procesem. To je pravděpodobnější scénář než ten, že si NVIDIA výrobu pomocí 28nm procesu vybrala dobrovolně, třeba aby ušetřila a zajistila si vysokou výtěžnost. Však může také spoléhat na to, že karty GeForce GTX 750 (Ti) předvádějí velmi slušnou energetickou účinnost, a to jsou také vyráběny ještě starým procesem.

Nové grafické čipy NVIDIA GM204 a GM206 se tedy mají již co nevidět začít vyrábět, a to již tento měsíc, ovšem hotové karty jen tak neuvidíme. Ty by se měly dle 3DCenter.org dostat na trh někdy v posledním kvartálu, pokud tedy vše půjde dobře a nikdo by se ani nedivil, kdyby šlly do prodeje až v příštím roce.

GM204 se stane nástupcem dnešních výkonných čipů GK104 a měl by se uplatnit v kartách s cenou od 250 do 500 USD. Dle starších informací to má být karta s až 3200 CUDA jádry. Čipy GM206 pak budou určeny pro střední třídu, stejně jako dnešní GM106 a výsledné karty mají dorazit o něco později než ty s GM204.

A pak tu bude GM200 jako nástupce hi-endu GK110 a ten by měl nabídnout především vysoký výkon, kterým by měl své předchůdce zastínit. U tohoto čipu lze předpokládat, že NVIDIA si bude muset počkat na dostupnost 20nm výrobního procesu. Karty pak mají dorazit na trh až někdy v druhém čtvrtletí 2015, tedy přibližně za rok.

Na 20 nm nakonec letos nepřestoupí ani AMD, jehož viceprezidentka Lisa Su potvrdila, že její firma zůstane na 28 nm po celý letošní rok. To jen potvrzuje zprávy hovořící o problémech firmy TSMC s nástupem 20nm výrobního procesu, neboť právě u TSMC si nechává svá GPU vyrábět vedle NVIDIE i AMD. A my uvidíme, zda si pro nás AMD pro tento rok přichystá další přeznačování již známých čipů, nebo se spokojí víceméně s tím, co již má v nabídce. V tomto ohledu je na tom NVIDIA díky své nové architektuře Maxwell lépe, protože ta má v porovnání s Keplerem výrazně lepší poměr výkonu a spotřeby i na 28 nm.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře