www.svethardware.cz
>
>
>

Vzácná konjunkce odhalila atmosféru vzdálených planet

Vzácná konjunkce odhalila atmosféru vzdálených planet
, , aktualita
Astronomové zabývající se výzkumem exoplanet se zaměřili na systém TRAPPIST-1, který by mohl i dle nejnovějších informací zahrnovat planety schopné nést život. Využili k tomu vzácnou konjunkci ze 4. května.reklama
Systém TRAPPIST-1 je v kosmickém měřítku hned za našimi humny. Nachází se totiž pouze 39,1 světelných let daleko v souhvězdí Vodnáře a své označení získal díky tomu, že byl nedávno pozorován teleskopem Transiting Planets and Planetesimals Small Telescope, čili TRAPPIST. V jeho středu je tzv. ultrachladný trpaslík spektrální třídy M s teplotou pod 2430 °C a červenou barvou. Oproti našemu Slunci jde tak o podstatně menší a chladnější hvězdu (zhruba o velikosti Jupiteru).
umělcova představa o systému TRAPPIST-1


Trpaslík tak vydává jen zlomek energie Slunce, a tak jeho tři planety, jež se mají nacházet v obyvatelné zóně, kolem něj obíhají velice blízko, a to v 1%, 1,5% a 3% vzdálenosti Slunce - Země (1 AU). Rok na nejbližší planetě tak trvá pouze 1,5 našeho dne, druhá oběhne svou hvězdu za 2,4 dne a v případě poslední to není jasné a udává se 4,5 až 73 dní. Udává se také, že na povrchu těchto planet nejspíše existují velké rozdíly v teplotách a pokud mají atmosféru, pak by tyto rozdíly způsobily vznik velice silných větrů. Pokud tak na nich může existovat život, pak pouze v oblastech na přelomu permanentně osvětlené a neosvětlené části.

Ale co je nového ve výzkumu systému TRAPPIST-1? V letošním 4. květnu nastala vzácná událost, kdy planety TRAPPIST-1b a 1c z našeho pohledu téměř simultánně (s rozdílem 12 minut) přešly přes svou hvězdu, na což se zaměřil Hubble Space Telescope a výzkumníci z MIT. Ti tak získali potřebné světelné spektrum, díky němuž mohli vůbec poprvé zjistit údaje o atmosféře těchto dvou nejbližších planet. Ty se mají svou velikostí blížit k Zemi a nyní bylo zjištěno, že postrádají plynný obal z vodíku a helia.

To znamená že nepatří k třídě planet, jež se označují za "plynné trpaslíky" čili jakési miniaturní Jupitery. V takovém případě by na nich nemohl existovat život, jak jej známe. To byl první krok v průzkumu jejich atmosféry a nyní se bude zjišťovat, zda mají hustou atmosféru jako Venuše, řidší jako Země, nebo na druhou stranu velice řídkou jako Mars či Merkur. Údaje z Hubbleova teleskopu mohou ještě určit, zda se v atmosféře těchto planet nachází metan, voda či jiné klíčové prvky a sloučeniny.

Jenomže na podrobnější informace si ještě počkáme, neboť Hubble už toho více nezjistí, a tak bude zapotřebí, aby se na systém TRAPPIST-1 zaměřil James Webb Space Telescope. Ten se dostane do vesmíru v roce 2018. Jisté je to, že lidskou představu o dobře obyvatelném systému TRAPPIST-1 rozhodně nenaplňuje.

Zdroj: Astronomy
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek