www.svethardware.cz
>
>
>
>

Vznikla iniciativa na standardizaci aktivních stylusů – bude budoucnost dotyková?

Vznikla iniciativa na standardizaci aktivních stylusů – bude budoucnost dotyková?
, , aktualita
Přední výrobci v oboru IT zformovali neziskovou Universal Stylus Initiative (USI), která má za cíl standardizovat toto periferní zařízení. Standardizace stylusu má zřejmě kromě zajištění jeho univerzálnosti také přispět k jeho většímu rozšíření.reklama
Za iniciativou jsou společnosti Atmel, Hanvon Pentech, Intel, Lenovo, Sharp, Synaptics, Wacom, Waltop International, eGalax_eMPIA Technology, Elan Microelectronics, Focal Tech a Dell. Smyslem iniciativy je, jak už bylo řečeno v úvodu, vytvořit standard pro univerzální aktivní stylus. To je – pokud ho nepoužíváte – to dotykové pero, kterým se „čmárá“ po dotykové obrazovce.

Dá se říct, že je s podivem, že stylus zatím standardizován nebyl. V praxi to znamená, že určitý stylus funguje jen určitým typem (či typy) zařízení určitého výrobce. Zdá se, že doba pokročila a takový standard začíná být zapotřebí. Zřejmě proto se uvedená skupina IT společností rozhodla s tím něco udělat. Cílem je vyvinout takový aktivní stylus, že uživatelská zkušenost se bude maximálně podobat papíru a tužce.


Členové USI


Překvapivé ovšem není, že členy USI jsou společnosti, jako jsou Hanvon PentechWacom, které podnikají v periferiích. Překvapivé také není, že členem je Intel – ten je totiž poslední dobou skoro za vším a všude. Překvapivé je, že členem není Microsoft, který ze systému podporujícího klasické ovládání klávesnicí a myší a současně také ovládání dotykem (včetně stylusu) udělal svůj prioritní cíl. Ať už to byl pokus v podobě Windows 8, nebo připravovaný pokus v podobě Windows 10.

O důvodech nepřítomnosti softwarového obra v USI můžeme jen spekulovat. Buď nechtěli ostatní přizvat Microsoft, nebo on sám o členství neměl zájem. Fakticky je to ale jedno. Pokud sdružení dospěje k rozumným výsledkům a bude potřeba nějakých zásahů na straně Windows, Microsoft je ochotně a rád provede. Teoreticky je také možné, že žádné zásahy do „útrob“ Windows potřebné nebudou, ale na to bychom až tak moc nesázeli.

Zajímavé každopádně bude, jestli iniciativa naplní druhý, přímo nedeklarovaný (ale tušený) cíl. Tedy větší rozšíření stylusů jako vstupní periferie pro mobily, phablety, malé i velké tablety, konvertibilní zařízení, notebooky i snad se dá aspoň teoreticky uvažovat i o desktopu. Je totiž faktem, že se stylusem se dají dělat věci, které myší ani prstem prostě neuděláte.

Pokud se ovládání stylusem více rozšíří a potřebná zařízení budou za rozumnou cenu, možnosti uživatelů se tím v mnoha aplikacích a oblastech činnosti rozhodně rozšíří. Ale ten záběr USI odpovídá ambicím Microsoftu s Windows 10 – míněno od mobilů po desktop – a mezi tímto systémem a možnostmi stylusu při jeho ovládání lze vidět zřetelnou synergii. Takže nám ta absence Redmondu v USI přece jen mírně vrtá hlavou.

Zdroj: Hexus
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi Vesmírná sonda Rosetta ukončila svou misi
Vesmírná sonda patřící Evropské kosmické agentuře včera po poledni slavnostně ukončila svou dlouhou pouť vesmírem. V závěru své dvanáctileté mise sonda dopadla na kometu, ze které sbírala data.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek