www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 nebudou poslední verzí Windows a bezpečnostní úterky úplně nekončí

Windows 10 nebudou poslední verzí Windows a bezpečnostní úterky úplně nekončí
, , aktualita
Velice dobře informovaná specialistka na Microsoft Mary Jo Foleyová z CNETu odkrývá některá tajemství kolem Windows 10 a vyvrací některé mýty, které se poslední dobou vynořily. A dozvíte se také, kdy nás čekají zásadní updaty nového systému.reklama
Opakovaně se objevují senzační titulky, že desítky budou poslední verzí Windows. Podle Mary Jo je to trochu jinak. Windows 10 budou (názvem) poslední větší verzí Windows na měsíce, ne-li na roky. Fakticky samozřejmě nejde o to, jestli se změní, nebo nezmění název - jde o to, jaká skutečná technická změna bude skrytá „pod kapotou“. Z hlediska názvu je to jen otázka brandingu (tvorby a řízení značky), který spadá pod marketing. Takže nic zajímavého pro pravověrné „ajťáky“.


Windows logo


Mary Jo Foleyová dále připomíná, že Windows 10 budou updatována pomocí pravidelných bezpečnostních záplat a updatů přinášejících nové funkce. Součástí dohody, kterou uživatel uzavře s Microsoftem v rámci bezplatného přechodu z Windows verzí 7 či 8.1 na verzi 10 je skutečnost, že bude dostávat updaty k verzi 10 automaticky.

Mimochodem, Mary Jo se v daném kontextu tázala Microsoftu, co znamená klauzule o licenci na Windows 10 „po dobu životnosti zařízení“ a Microsoft se vyjádřil ve smyslu, že není připraven toto prozatím odhalit. Takže se nechme překvapit. A Mary Jo slibuje, že se bude ptát dál a až se něco dozví, dá o tom vědět.


One Windows Platform


A dodává, že pokud nějaký uživatel nebude chtít dostávat všechny typy updatů automaticky (typicky třeba podnik), může zvolit variantu Windows Update for Business. Pak bude dostávat jenom bezpečnostní záplaty, nikoli nové funkce. V tomto režimu prý budou dodržovány bezpečnostní úterky (tj. druhé úterý v měsíci), takže ty zatím nekončí. Tedy rozhodně ne absolutně a plošně.

No a k výše již zmiňovanému brandingu Mary Jo dodává, že do roku 2018 tu nejspíš vydrží Windows s číslem 10, protože do tohoto roku slíbil Microsoft miliardu zařízení s Windows 10. Takže z toho Mary Jo dedukuje, že Redmond desítky do té doby nepřejmenuje. Mary Jo také argumentuje, že Microsoft chce pozicovat (vytvářet dojem) v myslích uživatelů Windows jako službu (Windows as a Service), takže zatím bude držet stejný název.


Windows 10 - zařízení


Já si myslím, že Microsoft, pokud jednou (ne v blízko dohledné době) usoudí, že už je to zapotřebí, si může s názvem manévrovat a laborovat, jak se mu zachce. Je to jeho ochranná známka a logo, je to opravdu jen a jen na něm. Prakticky jen stačí budoucí přejmenování doprovodit nějakým racionálním a uvěřitelným vyprávěním pro uživatele, že změny jsou zásadní (nabízí se slovo revoluční) a že je tedy vhodný a nutný nový název.

Ale opravdu moc nevěřím, že Windows 10 tu budou s námi třeba ještě za deset let. A ruku na srdce, koho z nás tohle zajímá? Tyhle marketingové a brandingové hrátky jsou určeny především pro běžné laické uživatele. Fanoušky IT mnohem víc než číslo v názvu bude zajímat, co budou Windows umět, jak budou rychlá a stabilní a další technické parametry.

A tak ta nejzajímavější zpráva nakonec. Mary Jo s odvoláním na své zdroje (které jsou většinou maximálně přesné) uvádí, že v dohledné době se po uvedení Windows 10 dočkáme jejich tří zásadních updatů – tj. podstatných nových funkcí. Letos na podzim, příští rok na jaře a pak zase na podzim. Také to na vás dělá dojem, že Microsoft chce touhle updatovou „masáží“ postupně přesvědčovat uživatele, kteří se nebudou moci odhodlat k upgradu na desítky?

Co bude jejich obsahem, bohužel neví ani Mary Jo Foleyová. Ale stejně, těšíte se na ně?

Zdroj: CNET
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře