www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?

Windows 10 změní pravidla Secure Boot, budou blokovány jiné OS?
, , aktualita
Microsoft se rozhodl, že změní pravidla týkající se funkce Secure Boot, která má počítač chránit před malwarem, ale také může zabránit tomu, aby na daném počítači mohl bootovat jiný operační systém než ten, s nímž byl dodán na trh. Problém je tedy zřejmý.reklama
Funkce Secure Boot by tedy na nových počítačích dodaných s nainstalovaným systémem Windows 10 mohla znemožnit instalaci a bootování dalších operačních systémů, ať by kompletně nahradily Windows 10, nebo šlo jen o dual boot. Aby dnes výrobci počítačů dostali pro své modely známku "Designed for Windows 8", Microsoft vyžaduje, aby uživatelé dostali možnost Secure Boot vypnout. Nadcházející Windows 10 ale žádné takové pravidlo nemají, takže bude čistě na výrobci počítače, jestli nám umožní Secure Boot vypnout, a tím i nainstalovat jiný operační systém, a to včetně starších verzí Windows.

Tato skutečnost byla odhalena na WinHEC a dozvěděli jsme se také, že ve výchozím stavu musí být Secure Boot zapnut a na mobilních zařízeních s Windows 10 nebude možné jej vypnout, ale to není překvapivé.

Zdá se tedy, že pro zákazníky, kteří se nebudou chtít vázat pouze na systém Windows 10, bude při koupi nového počítače rozhodující také jedna položka v BIOSu, která by měla umožnit Secure Boot vypnout. Zda ta však bude dostupná, to už bude záležet čistě na výrobci počítače (doufejme tedy). Na druhou stranu si zákazníci, kteří budou chtít provozovat jiný systém než Windows 10, budou pořizovat spíše počítače bez OS a pak také existuje cesta doporučovaná přímo Linux Foundation, jak Secure Boot obejít a nainstalovat Linux v jakékoliv distribuci, ovšem to se neobejde bez obtíží.

Uvidíme ale až na podzim, co se z toho vyklube, a zda se v možnosti bootování jiných systémů vůbec něco změní.

Zdroj: PC Perspective
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek